Wymiary okien a otwór: jakie znaczenie mają otwory okienne?

09.09.2021

Dlaczego decyzję o zakupie okien warto przemyśleć przynajmniej kilka razy? Jakie znaczenie mają wymiary otworów okiennych? Montaż okien to ważny etap budowy domu, a otwory okienne mają bardzo duże znaczenie. Przekonasz się o tym dzięki lekturze tego poradnika.

Wymiary okienne a otwór: czy istnieje idealne okno?

Dawno temu, kiedy o oknach PCV można było tylko pomarzyć, producenci okien drewnianych wytwarzali kilkadziesiąt okien w standardowych wymiarach. Z czasem, gdy okna PCV stały się bardziej powszechne, ich producenci starali się dopasować ofertę do panujących norm branżowych.

A wszystko po to, aby w razie wymiany starej stolarki na nową, okna z nowego tworzywa pasowały do starych otworów. Jeśli w dzisiejszych czasach zdecydujemy się na wymianę okien, również nie powinniśmy mieć żadnego problemu z dobraniem okien o odpowiednich wymiarach.

Wymiary otworów okiennych: dom od podstaw

Współcześnie istnieje duża dowolność w realizacji pomysłów. Nawet jeśli inwestor zapragnie okien w niestandardowym wymiarze, jego życzenie można zrealizować na zamówienie z udziałem producenta, który specjalizuje się w wykonywaniu i montowaniu okien. Osoba cechująca się fachową wiedzą i doświadczeniem, podejmie wyzwanie i nie będzie się bała ambitnych projektów.

Dużo, czy mało światła? Na czym się opierać?

Projektowanie życiowej przestrzeni wymaga wielkiej wyobraźni oraz przestrzegania kilku bardzo ważnych zasad. Większość z nich opiera się na intuicji, ale niektóre warto sobie zapamiętać. Sypialnię warto zaplanować tak, aby jak najwięcej światła dziennego wpadało do niej o poranku, a jak najmniej wieczorem. Inaczej należy podejść do przestrzeni gabinetowej – nikt nie chciałby pracować w ciemnicy. Dlatego gabinet powinien być miejscem wypełnionym naturalnym światłem.

Jak wymierzyć otwory okienne?

Wymiary otworów okiennych powinny być większe niż okno. Wielkość otworów nie zależy od wyobraźni ekipy budowlanej, ale od dość precyzyjnych wytycznych. Według nich otwór okienny powinien być większy od okna o 1-2 centymetry na stronę. W przypadku projektów pod inwestycję sprawa jest o tyle łatwa, że wymiary otworów okiennych znajdują się już w projekcie. W kolejnym etapie fachowy doradca uwzględnia szczeliny podczas zamawiania stolarki.

Kiedy dom nabiera już kształtów, może się okazać, że warto jednak coś zmienić. Otwory okienne dają takie możliwości, jednak warto pamiętać o tym, że poważna ingerencja może nieść za sobą przeprojektowanie nadproża.

Jakie są standardowe wymiary okien?

Najmniejsze okna dostępne na rynku mają szerokość 40 cm, z kolei w przypadku okien uchylno-rozwieralnych rozmiar dochodzi nawet do 160 cm szerokości. W przypadku pojedynczych skrzydeł okien podnośno-przesuwnych HST jest to nawet 300 cm. Łatwo zauważyć duży przestrzał rozmiarów i możliwości. 

Współcześnie projektowane są domy bogate w przeszklenia. Jest to możliwe dzięki nowej technologii produkcji okien. Pozwala ona zarówno zachować wysokie efekty estetyczne, jak i energetyczne. Elewacja ogrodowa w postaci przeszklenia na długość ściany wygląda bardzo atrakcyjnie i pozwala cieszyć się widokiem ogrodu nawet w brzydką pogodę.

Okna Konieczny – okna na wymiar

Obecnie architekci mają pełną dowolność w projektowaniu domów z wielkogabarytowymi oknami. W sklepie Okna Konieczny można zamówić wszystkie okna na wymiar. Przed złożeniem zamówienia dokonuje się pomiaru otworów, aby wszystkie okna można było do nich dokładnie dopasować. W naszej ofercie znajdą Państwo także okna w standardowych wymiarach. 

W firmie Okna Konieczny pracują specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy chętnie dzielą się wiedzą i pomagają dobierać rozwiązania adekwatne do potrzeb i możliwości Klientów. Najważniejszą wartością dla nas jest zadowolenie i satysfakcja Klienta. Jeżeli nie wiesz jakie okna wybrać i czym kierować się przy wyborze, skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci wachlarz opcji i pomożemy dokonać świadomego wyboru.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85