Stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi

Stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi

30.11.2021

Odpowiedni stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi ma bardzo ważne znaczenie dla komfortu życia. Zbyt wielkie okna i przeszklenia mogą doprowadzić do znacznych strat ciepła. Jak ma się powierzchnia okien do podłogi? I w jaki sposób wykorzystać tę wiedzę. Tego dowiesz się czytając nasz wpis.

Podział pomieszczeń – stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi

Pomieszczenia dzielimy z uwagi na czas, jaki w nich spędzamy. Pomieszczenia przeznaczone do stałego pobytu ludzi to takie, w których te same osoby przebywają przynajmniej przez 2 godziny dziennie. Pomieszczenia nieprzeznaczone do pobytu ludzi, to takie, w których przebywamy mniej niż 2 godziny dziennie. A pobyt w tych pomieszczeniach jest dorywczy (np. kotłownia, garaż, garderoba).

W przypadku pomieszczeń, które są przeznaczone do stałego pobytu ludzi, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi wynosi 1:8. W innych pomieszczeniach, nieprzeznaczonych do pobytu ludzi ten sam stosunek wynosi 1:12. W niektórych przypadkach można całkowicie zrezygnować z okna i wybrać sztuczne oświetlenie. Kieruj się jednak rozsądkiem – nawet malutkie okno w garażu, czy kotłowni, będzie praktycznym rozwiązaniem.

Przepisy – stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi

Bardzo ciężko jest nie spełnić wymagań narzuconych przez przepisy. W większości pokojów opisane wymagania będziemy mogli spełnić bez żadnego kłopotu. Jedno jest pewne: nie warto przesadzać w żadną ze stron. Przy małych oknach, może się okazać, że ilość światła wpadającego do pomieszczenia jest niewystarczająca. Z kolei zbyt duże przeszklenia mogą spowodować znaczące straty ciepła.

Nawet bardzo dobre okna, mają 3-4 razy gorszą izolacyjność od zwykłej ściany. Latem mogą powodować przegrzewanie się pomieszczeń. Z tego powodu niezbędne będą zewnętrzne osłony zacieniające. Szczególnie w przypadku okien, które znajdują się na elewacji południowej lub zachodniej.

Stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi – jak obliczyć?

Obliczanie stosunku powierzchni okien do powierzchni podłogi, można wykonać samodzielnie, ale o wiele łatwiej będzie po prostu skorzystać z kalkulatorów online. Według prawa budowlanego przeszklenia minimalne powinny wynosić 12,5% w stosunku do podłogi. Praktycy wyraźnie podkreślają, że co do zasady, najlepiej jest stosować proporcję: 1:5 lub 1:4 w stosunku do podłogi.

Decyzja o ostatecznej wielkości okien należy jednak do inwestora lub właściciela domu. Należy pamiętać o tym, że zbyt małe okna (nawet mieszczące się w przepisach prawa) mogą dawać niewiele światła, a co za tym idzie, obniżać komfort życia.

Z kolei zbyt duże przeszklenia mogą prowadzić do gwałtownej straty ciepła i wykazywać się niską ergonomią. W Okna Konieczny pomagamy Klientom dobierać takie rozwiązania, które są optymalne, szyte na miarę i nie narażają na ryzyko ponoszenia dodatkowych kosztów w czasie ich użytkowania. 

Jakie okna wybrać?

W ofercie sklepu Okna Konieczny znajdziesz zarówno okna PCV, okna aluminiowe, okna drewniane oraz inne akcesoria okienne, jak i domowe, które pozwalają wyposażyć każde wnętrze. Okna aluminiowe można zamówić u nas w nieoczywistych rozmiarach i kształtach. Okucia okienne dobieramy w zależności od ciężaru i wysokości okna – dla pewnej i prawidłowej instalacji. 

Warto przyjrzeć się choćby oknom aluminiowym ALUNEX, które są używane nie tylko w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, sklepach i garażach, ale również w halach produkcyjnych i obiektach użytku publicznego. Ten model, podobnie jak inne okna znajdujące się w ofercie naszego sklepu zostały wyprodukowane zgodnie z przepisami prawa budowlanego, a ich użytkowanie jest komfortowe i bezpieczne.

Oferta dopasowana do Twoich potrzeb

W Okna Konieczny najważniejsze jest dla nas zadowolenie naszych Klientów. Szeroka oferta sklepu pozwala na pełną personalizację i dobranie rozwiązań szytych na miarę Twoich marzeń. Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, rozwiejemy wątpliwości, a także pomożemy dobrać satysfakcjonujące rozwiązanie. W naszym sklepie stawiamy na połączenie praktyki z teorią, które daje najlepsze rezultaty.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–18:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85