Poradnik

Standardowe okna czyli jakie?

21.01.2021

Każdy dom, niezależnie od wielkości i rodzaju musi być wyposażony w okna. Doświetlają wnętrze, chronią przed warunkami atmosferycznymi i nierzadko także zdobią nasze domy. Wielość form, rodzajów profili, kolorów oklein i wymiarów sprawia, że trudno w tym gąszczu odnaleźć to, czego potrzebujemy. Jak wybrać okna do domu? Zamówić okna na wymiar, czy standardowe okna z katalogu? Jeśli nie wiesz – koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Standardowe okna mają już prawie 100 lat

Wraz z rozwojem produkcji i mnogości jej osiągnięć, pojawiła się potrzeba standaryzacji, której patronem stały się rządy państw. Miała na celu usystematyzowanie wytwarzania i kontroli oraz użytkowania dóbr. Dlatego mamy dzisiaj „standardowe” wymiary śrub, obręczy kół, opon, elementów konstrukcji i… okien. Standaryzacja wymiarów okien sięga swym początkiem do lat 30 XX w.  a po II Wojnie Światowej została zapożyczona przez rozwijający się coraz szybciej rynek stolarki z PCV i stopów lekkich metali (aluminium).

Normalizacja – skąd się wzięły standardowe okna?

Rozwój budownictwa wielkopłytowego w latach 60 i 70 pociągnął za sobą typizację okien, utrwaloną w latach 80 XX w. normą branżową BN-85/77153-02. Ukute pojęcie „okna typowego” zamieniono z czasem na standardowe okna pcv lub alu. Typizacja miała na celu skatalogowanie dla ułatwienia projektowania i przyspieszenia produkcji. Zakłady mogły wykorzystać linie o stałych parametrach i mnożyć okna niejako „w ciemno”, nie martwiąc się zbytem. 

Standardowe okna dziś

Na przestrzeni ostatnich 30 lat sytuacja w budownictwie niezwykle się zmieniła. Dotyczy to tak form architektonicznych, jak i łańcuchów zamówień, produkcji i dostaw. Dzisiejszy rynek budowlany jawi się jako niezwykle otwarty, bogaty i przyjazny. Dlatego jest coraz mniej producentów, którzy wytwarzają standardowe okna a samo pojęcie jest najczęściej chwytem marketingowym. Co zatem może ono oznaczać? 

Pod tym hasłem, firmy przemycają najrozmaitsze parametry poza… wymiarami, bowiem te, przy ustalaniu wymiarów minimalnych, są narzucane z góry przez zastosowane systemy okuć obwiedniowych. Co do maksymalnych wymiarów okien ograniczenie stanowi jedynie smukłość i sztywność profili okiennych, połączona z wyobraźnią architektów. Wśród cech „standardowych okien” najczęściej można znaleźć:

  • ilość komór (najczęściej jak najmniejszą),
  • sposób montażu (najczęściej zwykły, bez wiatro- i paroizolacji),
  • rodzaj klamki i okuć (najczęściej z najniższej półki).

Pozwala to wytwórcom, budować na etapie sprzedaży, wokół tego standardu cenę, opartą o szereg dodatkowych elementów za dodatkowe pieniądze.

Rozmach projektowania i dbałość o zachowanie proporcji sprawia, że w znakomitej większości produkuje się obecnie okna na wymiar i nie stanowi to żadnego uchybienia względem norm lub warunków technicznych. Możemy zatem mieć okna, jak duże chcemy, zachowując przy tym standardy jakości.

Jeśli interesują Cię standardowe okna lub okna na wymiar, zajrzyj na stronę firmy Okna Konieczny, która dba o najwyższą wytrzymałość i trwałość swoich produktów, przygotowując jednocześnie indywidualne oferty dla swoich Klientów.

Czytaj więcej na: https://budujemysami.pl/

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85