Jaka roleta rzymska do kuchni? - Oknakonieczny.pl

Jaka roleta rzymska do kuchni?

02.08.2022

Rolety są nie tylko wspaniałą ozdobą okienną, która nadaje wnętrzu niepowtarzalnego uroku, ale także praktycznym elementem wystroju pozwalającym zachować prywatność domowników. Dziś opowiemy nieco więcej o jednym z najpopularniejszych typów rolet – czyli o roletach rzymskich. Jak najlepiej wpasować je do kuchennej przestrzeni? Na co zwrócić uwagę przy zakupie rolet rzymskich do kuchni? Zapraszamy do dalszej lektury!

Rolety rzymskie – co to takiego?

Rolety rzymskie to rodzaj rolet zwijanych falami do góry i to właśnie wspomniany sposób zwijania wyróżnia je na tle pozostałych popularnych typów rolet – rolet austriackich oraz rolet ekranowych. Rolety rzymskie mają szerokie zastosowanie w branży wnętrzarskiej. Stosuje się je zarówno w pomieszczeniach o tradycyjnym, jak i nowoczesnym wykończeniu. Rzymskie rolety dzielimy na dwa typy – czyli rolety z fiszbinami i rolety bez fiszbin. Fiszbiny to rurki z materiału sztucznego, usztywnionej tkaniny lub metalu, których zadaniem jest wymuszenie równego układania poszczególnych segmentów rolety w trakcie jej składania. Rolety bez fiszbin mają za to prostszy wygląd – co sprawia, że idealnie wkomponowują się one do minimalistycznych przestrzeni.

Jaki rodzaj rolet rzymskich pasuje do kuchni?

Nie ma jednej reguły głoszącej, że rzymskie rolety z fiszbinami będą bardziej pasowały do salonu, natomiast rolety rzymskie bez fiszbin są odpowiedniejsze do kuchni – w tej materii wybór jest uzależniony od estetycznych upodobań mieszkańców. Możemy jednak dać Ci kilka rad dotyczących rolet rzymskich, które możesz wykorzystać nie tylko w kuchni, ale również w innych pomieszczeniach domu.

 • Jeżeli zależy Ci na wizualnym powiększeniu okien, to rolety rzymskie zamocuj na ścianie lub suficie nad oknem!
 • Unikaj montowania rolety rzymskiej we wnęce okiennej – chyba że w pomieszczeniu znajdują się naprawdę duże okna.
 • Wybieraj przede wszystkim rolety wykonane z jasnego materiału przepuszczającego dużą ilość światła – no, chyba że kuchnia jest naprawdę dobrze nasłoneczniona. Mała ilość światła słonecznego ogranicza wizualnie powierzchnię pomieszczenia!
 • Rolety z systemem RVS, które umożliwiają wybór odnośnie tego, która część okna ma być zasłonięta – w praktyce możemy przysłonić całe okno lub wyłącznie jego górną, lub dolną część. Rolety rzymskie RVS dostępne są w ofercie firmy Okna Konieczny.

Rolety rzymskie na karniszu czy bez?

Rolety rzymskie możemy montować zarówno na karniszu, jak i przymocować je bezpośrednio do powierzchni ściany. W jaki sposób montujemy roletę rzymską do karnisza? Dwa najpopularniejsze sposoby montażu rolet na karniszu to:

 • Montaż tunelowy – jeżeli roleta posiada tak zwany „tunel” wykonany ze złożonego i zszytego materiału w jej górnej części, to wsuwamy w niego karnisz, który z kolei montujemy na uchwytach przytwierdzonych do ściany.
 • Montaż szelkowy – rolety rzymskie z szelkami cieszą się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Taki typ rolet wieszany jest na karniszu na tak zwanych szelkach, czyli paskach materiału. Szelki mogą być zapinane na rzepy, bądź zszyte. Chcesz zamontować eleganckie rolety rzymskie w kuchni i nie przeszkadza Ci montaż karnisza? To zdecydowanie powinnaś zwrócić uwagę na ten typ rolet!

Rolety rzymskie montowane na ramie skrzydła okna

Montaż rolet rzymskich na ramie okna jest zdecydowanie najbardziej praktycznym rozwiązaniem w wypadku, w którym okna rozplanowane są w pobliżu miejsc kuchennej aktywności. Rolety wieszane na karniszach bądź mocowane do ściany są niestety wystawione w pierwszej linii na wszelkie kuchenne zabrudzenia – tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Montaż rolety na ramie skrzydła okna pozwala na schowanie jej we wnęce okiennej, co zwiększa odległość od ewentualnych źródeł zabrudzenia. Tego typu rolety montujemy przy pomocy uchwytów, które przytwierdzamy do ramy skrzydła okna – bez obaw, montaż jest prosty i polega na dopasowaniu szerokości uchwytu do szerokości ramy okiennej.

Kolejna kwestia to dopasowanie koloru rolet do wnętrza kuchni – wspomnieliśmy już o tym, że kolor rolet w większości wypadków nie powinien ograniczać dostępu światła słonecznego. Jeżeli ściany kuchni są wielokolorowe, to postaw na jednolitą barwę rolet. Możesz też spróbować kierować się regułą 70/20/10 – w jej myśl stosunek barw wiodących w pomieszczeniu powinien rozkładać w wyżej wymienionych proporcjach. Innym sposobem może być konsultacja doboru rolet do wnętrza ze stylistą bądź doradcą firmy Okna Konieczny – zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–18:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85