Poradnik

Powrót zimy. Jak nie tracić ciepła w domu?

09.01.2021

Zima to okres, w których okna wystawione są na największą próbę. Z powodu niskiej temperatury i mroźnego wiatru, nawet najmniejsze uchybienia w montażu i konstrukcji mogą być przyczyną odczuwania nieprzyjemnego chłodu w pomieszczeniu. 

Nieszczelne okna powodują że temperatura obniża się w całym domu, a mieszkańcy muszą ratować się dogrzewaniem pokojów za pomocą centralnego ogrzewania i litrów gorącej herbaty. Jak nie tracić ciepła podczas zimy? Jeśli od okien wieje chłodem, warto poznać przyczynę i usunąć ją samemu lub z pomocą specjalisty. Zastanawiasz się, jak uszczelnić okna na zimę? Oto najpowszechniejsze czynniki, które odpowiadają za kondycję okien.

Najczęstsze przyczyny nieszczelnych okien

Okna pomimo że zapewniają kontakt z zewnętrznych światem, nie powinny przekazywać do domu także temperatury panującej na dworze. Jeśli tak się dzieje, mogą kryć się za tym różne powody. Jeśli szukasz sposobu jak nie tracić ciepła, a Twoje okna już od początku wydawały się nieszczelne, ta wiadomość nie będzie zbyt dobra. Zakupione okna mogły mieć wady fabryczne lub ekipa montażowa nie wywiązała się z zadania i źle je zamontowała. W tym przypadku pozostaje zwrócenie się z reklamacją do firmy.

Istnieje jeszcze inna możliwość, która może przyczyną zbytniego nawiewu podczas jesiennych i zimowych miesięcy. W większości przypadków domyślnym ustawieniem okna jest tryb letni, w którym uszczelka przepuszcza więcej powietrza. Kiedy na dworze zaczyna się robić chłodno, lepiej dostosować jej nacisk. Jak uszczelnić okna na zimę? W tej sytuacji wystarczy tylko ustawić bolec, który znajduje się w ramie okiennej, grubszą stroną do uszczelki.

Przyczyną nieszczelnych okien w przypadku dłuższego ich użytkowania bywa także po prostu zużycie się materiału. Problemem może być uszczelka, która zmieniła swoje położenie lub nieco się odkształciła lub rozregulowane okucia, które odstają od ram z powodu wystawienia na różne temperatury. W drugim przypadku pomoże ci specjalista.

Jak uszczelnić okna na zimę?

Jeśli stwierdziłeś, że problem leży w zużytej uszczelce możesz łatwo ją wymienić. Przed zakupem nowej, sprawdź jednak dokładnie jakiego modelu potrzebujesz. Możesz to zrobić przez zmierzenie starej uszczelki lub znalezienie informacji w karcie gwarancyjnej okna. 

Jeśli okaże się, że mimo dobrze dopasowanej uszczelki okna nadal przepuszczają za dużo powietrza, konieczne będzie sprawdzenie, w którym miejscu instalacja jest nieszczelna i zastosowanie odpowiednich środków wypełniających, tj. pianki, silikonu, gąbki lub listwy. Jeśli nie jesteś specjalistą, lepiej nie stosuj do tego celu taśmy uszczelniającej, ponieważ wymaga to demontażu całego okna. Pozostałe preparaty z odpowiednią instrukcją lub filmikiem montażowym możesz aplikować samodzielnie. Jeśli jednak nie jesteś pewny swoich umiejętności, zawsze warto zwrócić się do specjalisty, dzięki któremu zyskasz pewność, że twoje okna są przygotowane na zimę.

Jak nie tracić ciepła? Zdecydowany ruch – nowe okna

Masz problem z nieszczelnymi oknami? Chcesz pozbyć się problemu definitywnie? Czujesz, że przyszedł czas na wymianę stolarki okiennej? Skontaktuj się z nami – fachowo doradzimy, jakie produkty będą najlepsze dla Twojego domu i okolicy, w której się znajduje.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85