Pergola żaluzjowa – co to jest i jakie pełni funkcje?

13.07.2021

Coraz częściej fragment ogrodu lub trawnika przed domem urządzany jest w sposób pozwalający na wypoczynek. W związku z tym na rynku pojawiło się wiele wyrobów, które pozwalają rozwinąć skrzydła wyobraźni i stworzyć wymarzoną konstrukcję. Jednym ze sposobów na zadaszenie nad tarasem lub stworzenie ogrodu zimowego, jest pergola żaluzjowa. Jaka budowla kryje się pod tym pojęciem i czy przypadkowa firma jest w stanie wykonać skuteczne konstrukcje?

Jak działa pergola żaluzjowa?

Zanim dowiesz się, czemu jakość przy budowie pergoli żaluzjowej ma tak ogromne znaczenie, poznaj mechanizm jej działania. Pergola żaluzjowa to konstrukcja, która w kwestii stelażu niczym nie ustępuje klasycznym pergolom pokrytym dachem tkaninowym. Różnice widoczne są natomiast w zadaszeniu, które wykonane jest z lameli aluminiowych lub drewnianych. W wielu przypadkach pergola żaluzjowa pozwala na poruszanie lamelami i ustawienie ich w pozycji pionowej lub poziomej. To pozwala wybrać pomiędzy otwartym dachem ograniczającym przepuszczanie promieni słonecznych i wiatru oraz szczelnym jednolitym pokryciem.

Gdzie przyda się funkcjonalność pergoli żaluzjowej?

Nie każdemu przypadnie do gustu pergola żaluzjowa. Jej charakterystyka niesie ze sobą pewne ograniczenia, a stała ekspozycja na czynniki atmosferyczne sprawia, że musi być wykonywana z solidnych materiałów. Jednak pergola żaluzjowa często stosowana jest w obiektach nowoczesnych, gdzie zaskakuje swoim minimalistycznym stylem. Często wykorzystywana jest jako zadaszenie tarasów i balkonów. Można też zintegrować ją z innymi przesłonami dachowymi lub gotowymi systemami.

Pergola żaluzjowa – wady i zalety 

Użytkownicy i specjaliści jednym tchem są w stanie wymienić większość wad i zalet pergoli żaluzjowych. Po stronie pozytywów najczęściej pojawiają się argumenty dotyczące trwałego i bezpiecznego zadaszenia. Dobrze wykonana i zamontowana pergola żaluzjowa wytrzyma nacisk wody deszczowej, dlatego przebywanie pod nią w czasie ulewy nie stanowi większego problemu. Dodatkowo konstrukcje są bardzo estetyczne i nadają obiektowi bardzo nowoczesnego wyglądu.

Nie można zapominać jednak o wadach. W przypadku pergoli żaluzjowej najczęściej wymieniany jest brak możliwości całkowitego otwarcia przestrzeni dachowej, jak to ma miejsce w przypadku innych konstrukcji. Dodatkowo część użytkowników narzeka, że w czasie ustawiania lameli do pionu na taras wpadają zanieczyszczenia i woda zebrana na żaluzjach. W przypadku pergoli żaluzjowej statycznej, gdzie nie ma możliwości zmiany położenia lameli, problemem będzie przebywania na tarasie w czasie przelotnych opadów deszczu i kiedy słońce jest w zenicie.

Potrzebujesz solidnej pergoli żaluzjowej – poszukaj solidnych wykonawców

Charakterystyka pergoli żaluzjowej i to, że przez cały rok jest narażona na zmienne warunki atmosferyczne, stawia przed nią spore wymagania. Konstrukcja nie może być przypadkowa, musi dobrze znosić zmienną pogodę i nie stać się zagrożeniem dla użytkowników. Dlatego jej wykonanie warto powierzyć solidnemu i sprawdzonemu wykonawcy, którego oferta znana jest w branży. Do kogo się zwrócić po pomoc?

Możesz wybierać spośród różnych firm działających na rynku i kierować się estetyką, czasem realizacji lub przystępnymi cenami. Z pewnością w Twoim zestawieniu w czołówce zawsze znajdzie się firma OknaKonieczny. Pergole żaluzjowe i wszystkie inne wykonujemy zawsze z dbałością o szczegóły i aspekty wizualne. Jesteśmy w stanie doradzić Ci najlepsze rozwiązanie, dzięki czemu będziesz cieszył się doskonale dopasowanym zadaszeniem do całości aranżacji.

OknaKonieczny to nie tylko pergole żaluzjowe i konstrukcje zewnętrzne do osłony tarasu. Wykonujemy także gotowe okna, nawet na wymiar. Ponadto zajmujemy się tworzeniem moskitier, zasłon i żaluzji okiennych. Sięgając po pergolę żaluzjową z naszej oferty, może się okazać, że będzie to dopiero początek współpracy na  kolejnych frontach.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85