Pergola z rozsuwanym dachem - czy warto? Poradnik Okna Konieczny

Pergola z rozsuwanym dachem – czy warto je kupić?

13.07.2021

Większość z nas bardzo chętnie spędza wolny czas na zewnątrz budynków. Wzorem państw śródziemnomorskich często też wybieramy specjalne konstrukcje, które mają za zadanie poprawić funkcjonalność tarasów czy trawnika przed domem. Jedną z ciekawych propozycji jest pergola z rozsuwanym dachem. Czym różni się od innych konstrukcji tarasowych i jakie ma charakterystyczne cechy?

Rozsuwany dach nad tarasem – jak działa?

Zadaszenie tarasu to bardzo popularny sposób wykańczania tej przestrzeni. Dach chroni użytkowników nie tylko przed delikatnymi opadami deszczu, ale głównie zatrzymuje promienie słoneczne. Jednak dach montowany na stałe nie daje możliwości otwarcia w czasie letnich wieczorów lub bezdeszczowej pogody. Dlatego do wyposażenia pergoli odważnie wkroczyły mechanizmy pozwalające na składanie zadaszenia tarasu. Jak one działają?

Pergola z rozsuwanym dachem jest konstrukcją wykonaną na klasycznym stelażu drewnianym lub aluminiowym. Sercem całej budowli jest tkanina, która stanowi jej zadaszenie i może być zwijana lub rozwijana w razie potrzeby. Tkaninowy rozsuwany dach nad tarasem przybiera różne formy, a sposób ułożenia płótna wpływa na dekoracyjny charakter tej konstrukcji. Możesz wybrać tkaniny ułożone w formie rzymskich baldachimów, zwijające się segmentowo lub rolowane konstrukcje dostępne w systemach zadaszenia.

Zalety składanego zadaszenia tarasu

Z pewnością sam przyznasz, że wymienienie kilku zalet rozsuwanego dachu nad tarasem nie będzie specjalnie trudne. Przede wszystkim użytkownicy podkreślają możliwość regulowania przesłonami i dostosowania ich do miejsca, w którym akurat nasłonecznienie jest największe. Jeśli słońce pada z wysokiego punktu na niebie, można składane zadaszenie tarasu ustawić na całej powierzchni. W miarę zmiany położenia względem tarasu można odsłaniać poszczególne części, ciesząc się widokiem pięknego nieba. W tym wypadku niezwykle istotne jest też zlokalizowanie pergoli z rozsuwanym dachem w takim kierunku, żeby możliwe było składanie zadaszenia wraz z ruchem słońca.

Najczęściej składane zadaszenie tarasu zasilane jest mechanizmem elektrycznym. To dzięki niemu rozwijanie i składanie przesłony przebiega szybko i bardzo sprawnie. Możliwość sterowania przysłoną za pomocą pilota lub urządzeń mobilnych sprawia, że nie musisz wstawać za każdym razem, kiedy potrzebujesz zmienić lokalizację przesłony. Wpływa to znacznie na komfort korzystania z tego elementu wyposażenia.

Wady rozsuwanego dachu nad tarasem

Nie ma rozwiązań idealnych i również składane zadaszenie tarasu nie będzie pozbawione słabszych stron. Pierwszą wadą, na którą z pewnością zwrócisz uwagę, będzie stosunkowo wysoka cena takiej konstrukcji. Rozsuwany dach nad tarasem zazwyczaj wyposażony jest w mechanizm sterujący, który pozwala na automatyczne otwieranie i zamykanie konstrukcji dachu. Już sama konieczność jego zastosowania wpływa na cenę. Ponadto takie elementy wyposażenia wykonywane są w bardziej skomplikowanych procesach produkcyjnych, co także wpływa na koszty.

Pergola z rozsuwanym dachem będzie też generowała potrzebę regularnej pielęgnacji konstrukcji. Przede wszystkim dotyczy to mechanizmu przesuwania lub szyn, po których prowadzone będą uchwyty z tkaniną. Dla osób, które lubią ciągle coś poprawiać wokół domu to oczywiście żaden kłopot. Jeśli jednak rozsuwany dach nad tarasem ulokujesz w domku letniskowych stosowanym sporadycznie, na początku każdego sezonu czeka Cię smarowanie miejsc ruchomych i usuwanie zabrudzeń.

Pergola z rozsuwanym dachem – gdzie znaleźć?

Rozsuwany dach nad tarasem to bardzo wygodny sposób na wykończenie pergoli. Jeśli zdecydujesz się już na odpowiedni typ konstrukcji, sprawdź ofertę producenta OknaKonieczny. To u nas otrzymasz nie tylko ogromny wybór tkanin, które możesz wykorzystać do tworzenia zadaszenia. Składane zadaszenie tarasu może mieć różną formę, kształt, rozmiary, a nawet mechanizm zasilający. W razie potrzeby możesz też liczyć na porady naszego zespołu specjalistów.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
Nasze salony

Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85