Poradnik

Jakie okna od południa, jakie od północy? – praktyczny poradnik

26.06.2020

Dobór odpowiednich okien odgrywa fundamentalne znaczenie dla komfortu przyszłych mieszkańców domu. Właściwie dobrane skrzydła okienne pozwalają dłużej cieszyć się naturalnym światłem oraz ograniczają wydatki związane z ogrzewaniem i klimatyzacją. Na jakie czynniki warto zwrócić uwagę w trakcie przebudowy bądź remontu domu?

Jakie okna od południa, jakie od północy? Rozwiązania dla ściany północnej

Północ to najmniej naświetlona strona domu. Pomieszczenia ulokowane przy tej stronie budynku najlepiej zaadaptować na pokoje, które nie wymagają dużej ilości promieni słonecznych, takie jak:

  • pomieszczenie gospodarcze,
  • garderoba,
  • spiżarnia,
  • gabinet.

Dobierając okna pod północną stronę domu warto rozważyć dwa fundamentalne czynniki: oczekiwany poziom naświetlenia oraz energooszczędność.

Małe okna od północy pomagają utrzymać temperaturę

Niezależnie od klasy zastosowanych materiałów, okna są zawsze najsłabszym ogniwem elewacji. W słabiej docieplonych domach warto postawić na skrzydła o mniejszych wymiarach, które ograniczają utratę ciepła.

Duże okna północne to więcej naturalnego światła w Twoim domu

W przypadku domów o wysokim stopniu zachowania ciepła, warto rozważyć zamontowanie dużych okien, które napełnią pomieszczenia naturalnym światłem. Rozwiązanie tego typu doskonale sprawdzi się w przydomowym gabinecie.

W przeciwieństwie do okien na wschód i zachód, okna północne zapewniają równomierne naświetlenie przez cały dzień, dzięki czemu praca nie męczy wzroku. Korzyści dużych okien północnych z całą pewnością docenią osoby pracujące przy komputerze czy drukowanych dokumentach.

Jak wybrać okna od strony południowej?

Pomieszczenia z oknami od strony południowej cechują się największą ilością światła, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako salony czy pomieszczenia dzienne. Długi okres naturalnego oświetlenia ogranicza zmęczenie oczu i ogranicza wydatki za prąd czy ogrzewanie. 

Choć duże przeszklenia nie sprzyjają utrzymaniu ciepła, zimowe słońce potrafi bardzo skutecznie ogrzać pomieszczenie. Warto pamiętać jednak, że to, co sprawdza się w jednym typie pomieszczenia, nie musi być dobre dla innych.

Duże okna południowe nie nadają się zwłaszcza do kuchni. Gotowanie, smażenie i pieczenie wytwarzają wystarczająco dużo ciepła, aby dodatkowe źródło ogrzewania stało się nie tylko niepotrzebne, ale i niewskazane.

Jak zaaranżować salon z oknami od południa?

Choć duża ilość światła słonecznego należy niewątpliwie uznać za zaletę, warto zainwestować w roletę, markizę bądź żaluzje. Zakup ten z pewnością przyda się zwłaszcza w lecie, kiedy to wysokie temperatury mogą aż zanadto dać się we znaki.

Nasza firma posiada w swojej ofercie szeroki wybór okien PCV, aluminiowych oraz drewnianych. Dystrybuujemy produkty wiodących producentów, a nasi specjaliści zawsze pozostają do Państwa dyspozycji. Gorąco zachęcamy do kontaktu i chętnie pomożemy Państwu w doborze uniwersalnych rozwiązań.

Bądźmy w kontakcie

Okna Konieczny

wyceny@oknakonieczny.pl

Infolinia

Tel: 735 820 830

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85