Jakie okna do kuchni wybrać? - Oknakonieczny.pl

Jakie okna do kuchni wybrać?

02.08.2022

Kuchnia to jedno z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń każdego domu czy mieszkania. Wybór odpowiednich okien do kuchni jest kwestią kluczową dla określenia dalszej aranżacji jej wnętrza – może być ono jasne i słoneczne bądź też przytulne, lekko zacienione i kameralne. Dziś opowiemy nieco więcej na temat okien do kuchni. Jakie okna kuchenne najlepiej wybrać? Które rozwiązania są niepraktyczne i istnieje ryzyko, że będziesz ich w przyszłości żałować? Sprawdźmy!

Wybór okien kuchennych – projektowanie domu

Okno jest jednym z tych detali architektonicznych, który najlepiej dobrać już na etapie projektowania domu. Stwarza to dużo większe pole do działania niż dobór okien do już wcześniej zaprojektowanego i wybudowanego wnętrza. Jeżeli więc dopiero planujesz budowę domu, to mamy dla Ciebie kilka propozycji dotyczących wpisania okna w kuchenną przestrzeń. Na początku chcielibyśmy jednak przełamać jeden mylny stereotyp głoszący, że okna drewniane nie nadają się do kuchni. Wiele osób twierdzi tak, ponieważ ich zdaniem okna drewniane są bardziej podatne na korozję, a kuchnia i w szczególności łazienka to te pomieszczenia, w których panuje większa wilgoć niż w pozostałych częściach domu. Teoria ta już od samego początku jest błędna, ponieważ zarówno łazienka, jak i kuchnia powinna być pomieszczeniem dobrze wentylowanym, aby wyeliminować problem wilgoci – należy ją regularnie wietrzyć oraz zadbać o odpowiedni ciąg kanałów wentylacyjnych.

Oczywiście – każde drewno może ulec tak zwanej korozji biologicznej, dotyczy to jednak drewna niezabezpieczonego przed tym procesem. Stolarka wysokiej klasy okien drewnianych jest zawsze odpowiednio zaimpregnowana i zabezpieczona przed korozją – okna tego typu mogą stanowić ozdobę każdej kuchni czy łazienki. Dobrym przykładem są na przykład drewniane okna Drutex z serii SOFTLINE dostępne w ofercie sklepu Okna Konieczny – estetycznie wykonane i doskonale wkomponowujące się w przestrzeń o klasycznej oraz na przykład, rustykalnej aranżacji. Solidnie wykonane okna drewniane mogą stanowić ozdobę każdego wnętrza za sprawą swojej ponadczasowej i uniwersalnej estetyki. Skoro już przełamaliśmy ten stereotyp, to przejdziemy teraz do clou sprawy – jakie okno do kuchni wybrać?

Okno panoramiczne w kuchni

Kuchnia z oknem panoramicznym to pomieszczenie jasne i doskonale nasłonecznione. Tego typu okna sprawdzą się najlepiej w kuchniach o dużym metrażu i znajdujących się na wyższych kondygnacjach lub w domach z dużym ogrodem. Dlaczego? Ponieważ okno panoramiczne pomimo wszystkich swoich zalet ogranicza także prywatność użytkowników. Oczywiście, możemy też zamontować w takim oknie rolety, jednak przecież nie po to zdecydowaliśmy się na montaż okna panoramicznego, by teraz ukrywać je pod zasłoną czy roletą. Tego typu okna doskonale wkomponowują się w plan kuchni z jadalnią – domownicy mogą podziwiać przez nie świat w trakcie spożywania posiłków. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, jeżeli zdecydujemy się na okno panoramiczne w kuchni? Tego typu okna czyści się trudniej, niż okna o mniejszej powierzchni, a wszelkie odciski są na nich bardziej widoczne. Jeżeli jednak regularnie będziemy je myć przy wykorzystaniu odpowiednich środków i przyrządów do mycia okien, to utrzymanie okna panoramicznego w czystości, nie powinno być dużym problemem.

Okno nad blatem kuchennym

Podłużne okno kuchenne pomiędzy szafkami a zlewem jeszcze do niedawna było krzykiem architektonicznej mody – jednak obecnie, powoli odchodzi się od tego rozwiązania architektonicznego na rzecz okien znajdujących się w mniej narażonych na zachlapania punktach pomieszczenia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na montaż okna w tym miejscu, to musimy się liczyć jego częstym czyszczeniem – nie bez powodu w tej części ściany znajdują się zazwyczaj kafelki. Stanowią one estetyczną ochronę dla gołej ściany przed wodą chlapiącą w trakcie zmywania.

Gdzie w kuchni umieścić okna?

Okna kuchenne najlepiej lokalizować z dala od kuchenki czy zlewu oraz innych miejsc, w których przygotowujemy posiłki, choć tak naprawdę nie jest to też regułą. Przy rozplanowaniu rozmieszczenia okien warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak zapewnienie odpowiedniego nasłonecznienia pomieszczenia oraz gusta przyszłych domowników, oraz brać pod uwagę ewentualną konieczność częstszego mycia.

Okna do kuchni – ceny

Średnia cena okna kuchennego wynosi 590 zł/m2. Należy jednak wziąć pod uwagę, że koszt jest uzależniony od tego, jakie zdecydujemy się wybrać okno do kuchni. Cena uzależniona jest między innymi od tego, czy zdecydujemy się na montaż okien PCV, czy nieco droższych okien aluminiowych, bądź drewnianych, jak również od tego, czy będą to okna panoramiczne, czy o standardowych wymiarach. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane zakupem okien kuchennych celem wykonania wyceny dla danego projektu.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–18:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85

  Okna Konieczny Zduńska Wola

  ul. Kilińskiego 1B

  98-220 Zduńska Wola

  zdunskawola@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 533 980 490