Okna: jaki współczynnik przenikania ciepła?

09.09.2021

Współczynnik przenikania ciepła okna to najważniejszy parametr stolarki okiennej. Określa, jaki jest stopień cieplnej izolacji, a jego maksymalna wartość została określona w przepisach. Z tego artykułu dowiesz się, jaki współczynnik przenikania ciepła powinny mieć okna.

Jaki współczynnik przenikania ciepła? Co to znaczy?

Przenikanie ciepła to bardzo ważny parametr, ponieważ energooszczędność domu w dużej mierze zależy od jego izolacyjności termicznej (możliwości utrzymania ciepła wewnątrz budynku). Zatem jeżeli planujesz budowę domu, musisz uwzględnić liczne warunki techniczne narzucane przez polskie prawo budowlane dla nowo wznoszonych budynków.

Prawo jest dostosowane do wymogów Unii Europejskiej, które głoszą, że współczesne domy powinny być wysoce energooszczędne. To oznacza zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzewania budynku, czy do podgrzewania wody użytkowej. Między innymi dlatego tak ważny jest współczynnik przenikania ciepła. Newralgicznymi punktami w każdym domu są okna, przez które ciepło lubi uciekać. 

Norma przenikania ciepła

Utrzymanie odpowiedniego poziomu ciepła w pomieszczeniach zależy od wielu czynników. Zdecydowanie najwięcej ciepła ucieka przez szyby, które cechują się dużą powierzchnią i niewielką grubością. Z tego powodu w oknach energooszczędnych najczęściej stosowane są pakiety wieloszybowe. Komory, które się między nimi znajdują, są wypełnione argonem lub innym gazem. Żeby jeszcze bardziej ograniczyć utratę ciepła przez okno, stosuje się ramki dystansowe wykonane ze sztucznego tworzywa.

Duży wpływ na izolację mają również profile okien. W dobrej jakości oknach energooszczędnych ramy są grube i wykonane z materiałów cechujących się szczególnymi parametrami. Muszą cechować się odpowiednią sprężystością i odpornością na wysokie temperatury. Jednak nawet najbardziej energooszczędne okno nie będzie chroniło skutecznie przed ciepłem uciekającym z budynku, jeżeli montaż zostanie przeprowadzony nieprawidłowo. 

Współczynnik przenikania ciepła okna – wymagania do spełnienia

Każdy, kto planuje budowę domu, musi wybrać rozwiązania i technologie, które pozwolą na wybudowanie domu zgodnie z prawem. Należy brać pod uwagę współczynnik przenikania ciepła. Norma tego czynnika została określona w panujących przepisach. Według obecnie panujących przepisów współczynnik przenikania ciepła U nie może przekroczyć 1,1 W/m2K na 0,9 W/m2K dla okien i drzwi balkonowych, oraz 1,3 W/m2K na 1,1 W/m2K dla okien połaciowych.

To znaczy, że nowo powstające domy muszą być skuteczniej izolowane. Można to osiągnąć np. poprzez zwiększenie grubości materiału izolacyjnego lub stosowanie materiałów cechujących się lepszą jakością. Tutaj warto pamiętać, że niski współczynnik przenikania ciepła to dobra wiadomość. Niski wskaźnik oznacza mniejsze straty ciepła.

Współczynnik przenikania ciepła, okna – wzór

Główny parametr opisujący izolacyjne właściwości okna to Uw. Oznacza on ilość mocy, która przenika przez każdy metr kwadratowy okna, kiedy różnica pomiędzy temperaturą w środku budynku a temperaturą na zewnątrz jest równa jednemu kelwinowi. Im niższy jest parametr Uw, tym lepiej, ponieważ to świadczy o wysokiej energooszczędności okna. 

Sam wzór na obliczanie Uw jest dosyć skomplikowany dla osób, które nie znają się na tym zagadnieniu. Jednak dostęp do Internetu sprawia, że nie trzeba nic obliczać „na piechotę”. Istnieją narzędzia, które obliczą za Ciebie współczynnik przenikania ciepła okna. Kalkulator dostępny jest np. na stronie: www.budowlaneabc.gov.pl.

Jaki współczynnik przenikania ciepła powinny mieć okna?

Wybierając okna, należy brać pod uwagę nie tylko materiał, z którego zostały wykonane i względy estetyczne. Bardzo ważnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła. Dokonując wyboru okien do swojego domu, trzeba bezwzględnie zwracać na niego uwagę. Niski współczynnik przenikania ciepła oznacza, że okno w ten sposób oznaczone, jest wysoce energooszczędne, a co za tym idzie, zamontowanie go nie niesie za sobą dużych strat ciepła.

Mogłoby się wydawać, że jest to szczegół – a jednak przeoczenie go, generuje w istocie duże straty. Warto pamiętać o tym, że ciepło lubi uciekać i najczęściej ucieka drzwiami oraz oknami. W sklepie Okna Konieczny posiadamy okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, które cieszą nie tylko oko, ale przede wszystkim pozwalają zatrzymać ciepło wewnątrz budynku i maksymalnie zminimalizować jego utratę. 

Okna Konieczny – energooszczędne okna i wysoka jakość

Decydując się na zakup okien w sklepie Okna Konieczny, wybierasz wysoką jakość wykonania i staranność obsługi. Ponadto wspierasz polską markę. Wszystkie nasze produkty cechują się wysokim standardem wykonania, jakością materiałów oraz dużą elastycznością stylu i zastosowania. Oferta naszego sklepu ucieszy zarówno klasyka, jak i osobę, która stawia na nowoczesność.

W naszej ofercie znajdziesz między innymi: okna aluminiowe, PCV i okna drewniane, które zapewniają radość i wygodę użytkowania przez długie lata. Jeśli nie wiesz, jakie okna wybrać i czym kierować się przy wyborze, zapraszamy Cię do lektury naszych poradników oraz do kontaktu. Obsługa sklepu Okna Konieczny to doświadczeni pracownicy, którzy w swoim życiu zamontowali niejedno okno i znają ten temat od podszewki. Chętnie dzielą się wiedzą i udzielają pomocnych wskazówek. Jesteśmy skoncentrowani na spełnianiu potrzeb naszych Klientów i dostarczaniu rozwiązań szytych na miarę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85