Nowoczesne okna do kamienicy – na co zwrócić uwagę podczas kupna?

05.05.2019

Stare kamienice można spotkać na rynkach i starówkach większości Polskich miast. Takie budynki są coraz częściej remontowane i odnawiane. Dzięki temu wiekowe często przedwojenne gmachy swoim wyglądem pasują do nowopowstałych osiedli i apartamentowców. Przy okazji renowacji zazwyczaj wymianie podlega także stolarka okienna. Jakie okna do kamienicy będą najlepszym rozwiązaniem? Mamy kilka wskazówek.

Zabytkowe budynki – jakie okno do kamienicy wybrać?

Mieszkania w starych kamienicach cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Jednak bardzo często zakup takiego lokum wiąże się z jego gruntownym remontem. Do wymiany czy renowacji mamy zarówno podłogi, sufity, jak i okna. Jeżeli budynek, w którym planujemy prace budowlane, został wpisany do rejestru zabytków, niezbędna będzie urzędowa zgoda na przeprowadzenie jakiegokolwiek remontu. Co więcej, jeśli nasza kamienica zabytkiem nie jest, ale stoi obok budynków zabytkowych – tutaj także niezbędne będzie urzędowe pozwolenie. Dokument dość dokładnie określa, jak powinny wyglądać nowe okna w takiej kamienicy.

Kompromis pomiędzy estetyką a funkcjonalnością

Po uzyskaniu dokumentów pozwalających na przeprowadzenie remontu, w tym wyminę stolarki okiennej – możemy zacząć poszukiwania idealnych okien. Według wytycznych muszą one „powtarzać istniejące podziały oraz plastykę”, co w praktyce oznacza, że nowe okna muszą stylem i wyglądem przypominać te oryginalnie zamontowane w budynku. Doskonałym pomysłem jest namówienie wszystkich właścicieli mieszkań do wymiany okien, jednak jak wiadomo jest to przedsięwzięcie dość trudne do zrealizowania.

Jeśli zaangażowanie sąsiadów okaże się niemożliwe, warto po poradę zwrócić się do specjalistów, zajmujących się produkcją i wymianą okien. Fachowcy podpowiedzą jakie okno wybrać tak, aby jednocześnie spełniało restrykcyjne wymogi konserwatora zabytków oraz było praktyczne i funkcjonale w codziennym użytkowaniu.

Jakie okno do kamienicy? Na co zwrócić uwagę?

Oprócz estetyki i dopasowania do wymogów konserwatora zabytków, przy zakupie okien warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. W związku z tym, że lokale mieszkalne w starych kamienicach bardzo często mają wyższy sufit – ogrzanie takiego mieszkania może wiązać się z dużymi kosztami. Dlatego bardzo istotny jest współczynnik przenikania ciepła danego okna. Jeżeli mamy mieszkanie w kamienicy na parterze lub na niższych piętrach budynku – koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo wybranego modelu. Wiele z nich posiada ukryte okucia, trzpień antywłamaniowy czy zamki w klamkach. To bardzo ważne, jeśli cenimy sobie własny spokój.

Wymiana okien do kamienicy – kiedy jej dokonać?

Wymiana okien do kamienicy powinna przypadać podczas generalnych remontów i zmian technologicznych. Jeśli chodzi o samą czynność montażu, okna dobrze wymieniać wtedy, kiedy nie ma na zewnątrz ekstremalnych temperatur. Mrozy i upały mają zły wpływ na materiały montażowe i mogą odbić się na jakości wykonania instalacji. Ważne jest także odpowiednie uszczelnienie. Jeśli wokół okna w pozycji zamkniętej czuć podmuch wiatru to odpowiedni moment na wymianę uszczelek. Trzeba je jednak dopasować do profili producenta, tak, aby tworzyły z oknem jedną całość. Najczęściej uszczelki wymienia się także przy okazji wymiany całego okna do kamienicy.

Okna do kamienicy – cena

Jeśli zastanawiasz się, jakie wybrać okna do kamienicy, cena jest istotnym kryterium wyboru. Wpływ ma na nią także wykończenie i jakość wykonania. Warto wybierać sprawdzonych dystrybutorów, bo okno oknu nie jest równe. Jako że przeszklenia dają bezpieczeństwo, nie warto na nich oszczędzać. Wymiana okien w kamienicy to koszt równy kilkuset złotych za sztukę. Wymiana okien PCV waha się w granicach od 700 do 100 zł. Jeśli chodzi o drewniane okna do kamienicy, cena waha się w granicach 1000, a 1400 zł. W ofercie sprzedawców znajdują się zarówno oferty używanych okien do kamienicy, jak i zupełnie nowych. Z racji na pewność i gwarancję, zalecamy skorzystać z tego drugiego rozwiązania.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące wyboru okien do kamienicy, serdecznie zapraszamy do kontaktu! Doradzimy, podpowiemy i wspólnie wybierzemy odpowiedni model. Nasza ekipa montażowa dokona instalacji w kamienicy i innych rodzajach zabudowy.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85