Jakie żaluzje do kuchni - Oknakonieczny.pl

Jakie żaluzje do kuchni

02.08.2022

Następnym krokiem po wyborze okien kuchennych jest dobranie do nich odpowiednich żaluzji. Żaluzje to detal aranżacji pomieszczenia, który doskonale podkreśla jego charakter – do wyboru mamy żaluzje poziome, żaluzje pionowe, a nawet żaluzje zewnętrzne. Który typ żaluzji sprawdzi się najlepiej w Twojej kuchni? Sprawdźmy!

Żaluzje do okien kuchennych

Kuchnia jest jednym z głównych domowych pomieszczeń – jeżeli znajduje się w niej jadalnia, to pełni ona funkcję nie tylko miejsca do gotowania, ale również spotkań rodzinnych i wspólnych posiadówek. Warto więc zadbać o to, by pomieszczenie aranżacja tego pomieszczenia sprzyjała spędzaniu w nim czasu – jeżeli już dobraliśmy odpowiednie sprzęty, szafki kuchenne oraz dodatki do kuchni, to przyszła kolej na zagospodarowanie okien. Oczywiście, okna same w sobie zostały już dawno zaprojektowane i osadzone w murach budynku, jednak dobrze byłoby je teraz w jakiś sposób przyozdobić praktycznym dodatkiem, który jednocześnie będzie zapewniał prywatność domownikom i zacieniał to pomieszczenie w letnie, słoneczne dni. Dodatkiem tym mogą być rolety, zasłony kuchenne lub też żaluzje – zastosowanie każdego z wymienionych w kuchni to temat na długi i poczytny artykuł, dlatego dziś skupimy się wyłącznie na tych trzecich – czyli żaluzjach kuchennych. Żaluzje składają się z lameli połączonych linką. Lamele to listewki z metalu bądź drewna, wspomniana linka pozwala na regulację poziomu opuszczenia lameli oraz kąta ich nachylenia. Wśród żaluzji rozróżniamy:

 • żaluzje wewnętrzne – do stosowania wewnątrz budynku,
 • żaluzje fasadowe – do stosowania na zewnątrz budynku.

Żaluzje fasadowe – żaluzje zewnętrzne

Żaluzje fasadowe wykonane są z tworzywa sztucznego, bądź aluminium odpowiednio zabezpieczonego przed korozją, wilgocią i działaniem warunków atmosferycznych. Nowoczesne żaluzje zewnętrzne zazwyczaj nie wymagają stałej obsługi – wyposażone są w programator, na którym możemy ustawić godzinę składania i rozkładania. Warto również wspomnieć, że w sklepach takich jak Okna Konieczny znajdziemy żaluzje zewnętrzne reagujące na warunki pogodowe. W momencie silnego nasłonecznienia takie żaluzje ustawiają kąt nachylenia lameli w taki sposób, aby ograniczyć dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia, dzięki czemu jego wnętrze nie będzie się nagrzewać. Tego typu nowoczesne żaluzje fasadowe są często wykorzystywane w obiektach budowanych w technologii smart home.

Żaluzje wewnętrzne

Żaluzje wewnętrzne są jednym z najpopularniejszych typów okiennych osłon przeciwsłonecznych. Ich konstrukcja jest podobna do konstrukcji rolet zewnętrznych, podobnie jak zresztą metoda obsługi. Różnica względem żaluzji zewnętrznych jest taka, że lamele w wypadku żaluzji wewnętrznych mogą być również wykonane z różnych gatunków drewna – na przykład bambusu. Wśród żaluzji wewnętrznych rozróżniamy tradycyjne żaluzje poziome (z poziomym układem lameli) oraz nieco bardziej ekstrawaganckie żaluzje pionowe (z pionowym układem lameli). O ile te pierwsze można uznać za profesjonalne rozwiązanie pasujące do różnych typów aranżacji pomieszczenia, o tyle te drugie stosuje się raczej w nowoczesnych lub industrialnych wnętrzach, choć nie jest to regułą.

Jakie wybrać żaluzje do kuchni?

Skoro już opisaliśmy poszczególne rodzaje żaluzji, przyszła pora by zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, jakie żaluzje do kuchni wybrać? Najlepiej, jeżeli będą one spójne z aranżacją pomieszczenia. Z doświadczenia wiemy, że drewniane żaluzje do kuchni wpasowują się bardzo dobrze – drewno jest materiałem uniwersalnym, który z łatwością wkomponujemy w wystrój pomieszczenia. Światło słoneczne odbijające się od drewnianych lameli do wnętrza mieszkania nadaje brązowo złoty odcień ścianom, meblom i innym detalom pomieszczenia. Dodamy jeszcze, że jeżeli zdecydowaliśmy się na zlokalizowanie okna w narażonym na zachlapania punkcie kuchni, to montaż rolety w tym oknie może przysporzyć nam jeszcze więcej obowiązków ze sprzątaniem. W tym wypadku montaż rolet zewnętrznych jest o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62
  Tel: 516 191 800

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85

  Okna Konieczny Zduńska Wola

  ul. Kilińskiego 1B

  98-220 Zduńska Wola

  zdunskawola@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 533 980 490