Horyzontalne okno w kuchni - hit czy problemy? - Oknakonieczny.pl

Horyzontalne okno w kuchni – hit czy problemy?

02.08.2022

Kuchnie z oknem horyzontalnym są w ostatnim czasie jednym z topowych trendów architektonicznych. Dzięki takiemu rodzajowi okna możemy doskonale doświetlić wnętrze kuchni naturalnym światłem słonecznym i podziwiać przez nie świat w trakcie spożywania posiłków w kuchennej jadalni. Dziś postaramy się rozważyć plusy i minusy tego rozwiązania. Okno horyzontalne w kuchni to hit czy wręcz przeciwnie? Czy warto projektować kuchnię z oknem horyzontalnym? Sprawdźmy! Zapraszamy do dalszej lektury.

Kuchnia z oknem horyzontalnym — zalety

Nowoczesny design, wnętrze pomieszczenia „ożywione” naturalnym obrazem, który codziennie zmienia swoje oblicze i możliwość optymalnego nasłonecznienia przestrzeni – to kilka zalet najczęściej wymienianych przez posiadaczy nieruchomości z oknem panoramicznym. Gdzie w kuchni najczęściej montuje się okna panoramiczne? Dwie najpopularniejsze lokalizacje to:

 • Okno panoramiczne (horyzontalne) wpisane w przestrzeń pomiędzy szafkami a blatem kuchennym. Decydując się na posiadanie okna horyzontalnego w tym miejscu, należy wziąć pod uwagę, że nie bez powodu w przestrzeni pomiędzy szafkami a blatem zazwyczaj znajdują się kafle. Gotowanie, krojenie, wyciskanie, zmywanie – wszystkie czynności kuchenne wykonywane w tym miejscu grożą zachlapaniem powierzchni ściany bądź też okna. O ile zabrudzenia na kaflach najczęściej nie są aż tak widoczne i z łatwością można się ich szybko pozbyć, o tyle na powierzchni szyby każde zachlapanie będzie niestety widoczne. To nie tak, że odradzamy montaż okna w tym miejscu, po prostu radzimy, by wziąć ten aspekt pod uwagę przy projektowaniu domu czy mieszkania.
 • Duże okno panoramiczne (horyzontalne) przechodzące przez jedną bądź dwie ściany ustawione równolegle lub prostopadle do ściany, wzdłuż której znajduje się blat kuchenny, kuchenka oraz inne sprzęty. Takie rozwiązanie architektoniczne jest stosowane najczęściej w kuchniach o dużym metrażu, w których znajduje się także jadalnia. Okno tego typu optymalnie powiększa pomieszczenie, doskonale wkomponowuje się we wnętrza w stylu industrialnym, nowoczesnym bądź minimalistycznym.

Okno panoramiczne — rodzaje wykończeń

Z czego wykonana jest stolarka okienna okien horyzontalnych? Z tych samych materiałów co każdy inny rodzaj okien – najczęściej używane tworzywa to: PVC, aluminium, drewno czy mieszanki drewniano-aluminiowe. Który materiał sprawdzi się najlepiej w kuchni? Każdy – kwestia doboru rodzaju okna panoramicznego jest tutaj dowolna.  Wybór odpowiedniego okna horyzontalnego wiąże się również z dopasowaniem sposobu jego otwierania do układu pomieszczenia i rozmieszczonych w nim sprzętów oraz mebli.

Zapewnij sobie wygodę i zaprojektuj kuchnię w taki sposób, aby codziennie było Ci miło w niej przebywać. Kluczem są tutaj detale takie jak właśnie to, czy w trakcie otwierania okna horyzontalnego nie nie będziemy haczyć o stojak z nożami, czy inny sprzęt kuchenny. Pomimo tego, że najczęstszym wyborem są standardowe warianty okien, których skrzydła otwierają się w całości pionowo lub poziomo bądź są rozwierno-uchylne, to dużo praktyczniejszym rozwiązaniem mogą okazać się okna panoramiczne przesuwne. Wybór panoramicznego okna przesuwnego umożliwia swobodne zaaranżowanie przestrzeni w okolicy okna – na przykład na kuchennym blacie.

Okno horyzontalne w kuchni — wymiary i funkcje techniczne

Wymiary okna panoramicznego w kuchni najczęściej zależeć będą od projektu danego pomieszczenia i wymiarów samej zabudowy kuchennej oraz całej  przestrzeni, którą mamy do zaaranżowania. Tego typu przeszklenia wykonywane są najczęściej na indywidualne zamówienie klienta, dzięki czemu produkt ten jest najlepiej dopasowany do jego potrzeb i możliwości.

Okno horyzontalne w kuchni to z pewnością element wzbogacający i urozmaicający wnętrze. W porównaniu do standardowych rozwiązań wprowadza do pomieszczenia więcej światła, optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej oryginalnego sznytu. Poza kilkoma elementami, na które należy zwrócić uwagę przy jego wyborze i montażu, ich tego rodzaju okna nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi wymogami. Według nas okno horyzontalne zamontowane w kuchni to gwarantowany hit.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62
  Tel: 516 191 800

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85

  Okna Konieczny Zduńska Wola

  ul. Kilińskiego 1B

  98-220 Zduńska Wola

  zdunskawola@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 533 980 490