Jak zmierzyć okno do rolety?

12.11.2021

Rolety to najpopularniejsze konstrukcje przeznaczone do osłony okien i ograniczenie widoczności. Dostępne są w wielu wariantach i mogą być dopasowane do różnych rozwiązań technicznych przestrzeni okiennej. Zachowują funkcjonalność tylko w sytuacji, kiedy ich wymiary są odpowiednio dopasowane do wnęki okiennej. Jak wymierzyć okno pod rolety, żeby utrzymać ich estetykę i możliwość dowolnego zamykania?

Jak zmierzyć okno do rolety – problematyka

Roleta jest funkcjonalną przesłoną, która może zapewnić więcej prywatności wewnątrz mieszkania, biura czy obiektu innego typu. Chroni nie tylko przed wścibskimi sąsiadami, ale także pozwala regulować ilość promieni słonecznych wpadających do środka. Żeby jednak obie funkcje elementu mogły zostać spełnione, roleta powinna być właściwie dopasowana do charakterystyki otworu okiennego.

Pytanie o to, jak zmierzyć okno do rolet dzień-noc czy innych nie jest bezzasadne. Istnieje bowiem wiele typów rolet, a także rozwiązań technicznych w obrębie okna, które musisz wziąć pod uwagę. Przede wszystkim rolety mogą być montowane w różnych miejscach. Większość mocuje się do nadproża, jednak mogą być też przykręcane do sufitu czy wnęki okiennej, a nawet do ramy. W zależności od sposobu mocowania istnieją inne sposoby na to, jak zmierzyć okno do rolety. Poniżej przedstawiamy sposoby wykorzystywane przy najpopularniejszych konstrukcjach.

Jak zmierzyć okno do rolet w kasecie?

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne montowane są z reguły do powierzchni nadproża bezpośrednio nad wnęką okienną. Są to rolety zamykane w kasetach lub zawijane na rolkach, dlatego to jak wymierzyć okno pod rolety, może być problematyczne.

Ich najważniejszą zaletą jest możliwość łatwego rozwinięcia i skuteczne zasłonięcie wnętrza obiektu przed wpadaniem do wewnątrz promieni słonecznych, czy wzroku.

Jak zmierzyć okno do rolet w kasecie? Przede wszystkim oceń warunki techniczne i możliwość mocowania uchwytów na rolety. Następnie zmierz dokładnie wnękę okienną w świetle otworu zarówno na szerokości, jak i wysokości. Jeśli wiesz już jak zmierzyć okno na rolety i otrzymałeś właściwe wymiary, do ich szerokości musisz dodać minimum 10 centymetrów. To pozwoli skutecznie zasłonić wnętrze także przez spoglądaniem pod kątem z zewnątrz. Jeśli chodzi o długość, nie może być mniejsza, niż odległość pomiędzy miejscem montażu a parapetem.

Jak zmierzyć roletę dzień-noc?

Przy roletach montowanych we wnęce okiennej lub do samego okna usłyszysz nieco inne porady dotyczące tego, jak zmierzyć okno na rolety. W takich miejscach najczęściej montuje się rolety dzień-noc, czyli umożliwiające regulację ilości wpadających promieni światła na całej powierzchni rolety. Jak zmierzyć roletę dzień noc? W przypadku montażu rolety wewnątrz otworu okiennego konieczne będzie zmierzenie otworu w świetle i wybór rolety o szerokości około 3 cm mniejszej niż wnęka. To pozwoli skutecznie regulować roletami, a także ilością wpadającego do wewnątrz światła.

Nieco więcej problemu sprawi Ci pomiar rolet montowanych do ramy okiennej. Tutaj konieczne będzie zachowanie funkcjonalności skrzydeł, czyli pozostawienie możliwości ich rozwierania lub uchylania. Jak zmierzyć okno do rolet dzień-noc w takich sytuacjach? Roleta musi spełniać dwa warunki: powinna być mniejsza od zewnętrznej szerokości ramy i większa od światła otworu na szybę. Dzięki temu zasłoni przeszklenie, a jednocześnie nie będzie powodowała problemów przy otwieraniu okna.

Przedstawionych kilka porad o tym, jak zmierzyć okno na rolety pozwoli Ci dokładnie określić zapotrzebowanie. Następny krok powinieneś skierować w stronę dobrego producenta, który przygotuje dla Ciebie rolety najlepiej odpowiadające zapotrzebowaniu. Ponadto da gwarancję odpowiedniej jakości przy zachowaniu przystępnej ceny akcesoriów. W sklepie oknakonieczny.pl znajdziesz konstrukcje rolet  dzień-noc, montowane w kasecie i wiele innych wariatów. Poszczególne akcesoria różnią się między sobą kolorystyką i wzornictwem, jednak w każdym wariancie utrzymują wysoką jakość.

 

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85