Poradnik

Żaluzje czy plisy – co lepiej się sprawdzi w pokoju dziecięcym?

20.05.2019

Bezpieczeństwo i wygoda to dwa bardzo ważne aspekty urządzania pokoju dziecięcego. Dotyczy to również dobierania osłon na okna. W ich przypadku znaczenie ma sposób zasuwania. Uwagę należy też zwrócić na elementy, które wystają lub zwisają – dziecko może za nie pociągnąć. Przeczytaj, jak znaleźć odpowiednie żaluzje lub plisy. Wrocław jest miastem, w którym można znaleźć różne rodzaje osłon okiennych – które z nich najlepiej się sprawdzą w pokoju Twojego dziecka?

Żaluzje, rolety i plisy Wrocław– co można wybrać?

Wśród osłon okiennych wyróżnić można:

Rolety materiałowe

Do tej kategorii zaliczamy rolety:

  • wolnowiszące w kasecie – materiał wciąga się do zamocowanej na ścianie kasety, za pomocą wiszących łańcuszków koralikowych. Materiał rolety nie przylega do okna, tylko wolno wisi.
  • w kasecie z prowadnicami – materiał wciąga się łańcuszkami koralikowymi do kasety, przymocowanej do ściany. Tkanina znajduje się w prowadnicach, przylegających do okna.
  • wolnowiszące – materiał nawijany jest łańcuszkami koralikowymi na rolkę, która nie jest niczym osłonięta. Tkanina nie przylega do okna.
  • Dachowe – materiał rolety znajduje się w prowadnicach, przylegających do okna. Roleta zakończona jest plastikowym panelem z uchwytem. Przy jego pomocy przesuwa się materiał.

Rolety rzymskie

W przypadku tych rolet materiał składa się z segmentów, które po podciągnięciu tworzą efektowne fałdy. Podciąga się je za pomocą łańcuszków koralikowych. Tego typu rolety są bardzo ozdobne.

Zasłony

Opcję wartą rozważenia stanowią zasłony, czyli pionowo wiszący materiał umieszczony w prowadnicach przykręconych do sufitu lub ściany. Są także modele, które wiesza się na karniszach. Zasłony mogą być różnej długości – najmodniejsze są te, które sięgają aż do podłogi.

Żaluzje pionowe

Te żaluzje dzielą się na:

  • pionowe klasyczne – długie pionowo wiszące pasy na dole połączone łańcuszkiem koralikowym. Przymocowane są do ściany lub sufitu na okrągłych końcówkach, które znajdują się w szynie. Gdy się obracają, tworzą zamkniętą powierzchnię. Obracanie w przeciwnym kierunku powoduje otwieranie i wpuszczanie światła. Swobodnie wiszące pasy mogą mieć różną długość.
  • panelowe/tracki – szerokie pasy montowane do szyny, która znajduje się we wnęce okiennej, na suficie lub ścianie. Obracając je, reguluje się ilość wpuszczanego światła. Pasy wolno zwisają.

Żaluzje plisowane

To rodzaj żaluzji, który obejmuje dwa warianty:

  • Plisy – to jeden kawałek materiału, który przylega do okna, bo znajduje się w szynie. Zakończony jest uchwytem, który służy do składania lub rozkładania tej materiałowej harmonijki. Plisy są niemalże niewidoczne, ponieważ po złożeniu są wąskim paskiem.
  • Plisowane żaluje o nietypowym kształcie – działają tak samo jak klasyczne plisy, jednak ich kształt jest przystosowany m.in. do okien na poddaszu (ze skosem).

Wśród rolet materiałowych znaleźć można modele typu dzień/noc. Wykonane są z materiału, który składa się z pasów przepuszczających światło i pasów nieprzeźroczystych. Umieszczone są na przemian, w takim sposób, by na siebie nachodziły lub się mijały. Dzięki temu można regulować stopień zaciemnienia pokoju.

Osłona okienna do pokoju dziecka – która jest bezpieczna?

Wszystkie elementy w pokoju dziecięcym trzeba dobrać do wieku dziecka. Ta sama zasada dotyczy osłaniania i ozdabiania okna. W związku z tym, w pokoju dziecka, które jeszcze nie chodzi, mogą zawisnąć wszystkie wyżej wymienione rodzaje osłon. Nie ma znaczenia czy sięgają do ziemi, czy są krótkie.

Natomiast w pokoju dziecka, które zaczyna chodzić lub już chodzi, nie powinny znajdować się w zasięgu rączek żadne wiszące elementy. Mogą one być bardzo niebezpieczne dla Twojej pociechy. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są plisy. Wrocławproponuje duży wybór modeli wykorzystujących tego rodzaju osłony. Warto je zamontować, bo przylegają do okna i nie są podnoszone przy pomocy łańcuszka koralikowego.

Wiszące osłony okienne, które są regulowane łańcuszkiem koralikowym lub mają inne odstające elementy, można stosować w pokojach większych dzieci, które wiedzą, że pociąganie za to, co wisi przy oknie, może być niebezpieczne.

Plisy Wrocław– jaki kształt i kolor wybrać?

Aktualnie wśród naszych propozycji z zakresu plis okiennych, znajdują się modele o nietypowych kształtach. Są one przeznaczone m.in. do okien na poddaszach lub w zwieńczeniach dachów. Plisa ta ma taki kształt jak okno i może być np. trójkątem, trapezem, półkolem itp. Dzięki temu możesz stworzyć wygodny i bezpieczny pokój dziecięcy w każdym domowym pomieszczeniu.

Plisa okienna powinna pasować kolorystycznie do reszty wystroju, by całość sprawiała harmonijne wrażenie. Nasza oferta kolorystyczne jest na tyle bogata, że bez trudu znajdziesz plisy do pokoju dziecięcego w łagodnych, pastelowych barwach np. białe, różowe, niebieskie. Jeśli natomiast urządzasz pokój w kolorach naturalnych, wśród naszych propozycji znajdziesz plisy w odcieniach brązu, beżu i słonecznych żółci. Z kolei jeżeli lubisz skandynawski minimalizm, proponujemy Ci plisy w podstawowych kolorach.

Na naszej stronie znajdziesz idealnie dopasowane plisy, dzięki którym stworzysz wyjątkowy pokój dla swojej pociechy. Poukładana, harmonijna przestrzeń sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie i chętnie przebywa w pokoju. Gdzie znajdziesz nasze plisy? Wrocław, Łódź i Sieradz to miasta, w których możesz zobaczyć naszą ofertę. Zachęcamy do kontaktu!

Bądźmy w kontakcie

Okna Konieczny

wyceny@oknakonieczny.pl

Infolinia

Tel: 735 820 830

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85