Czy wymiana okien wymaga zgłoszenia? Okna Konieczny Blog

Czy wymiana okien wymaga zgłoszenia?

12.11.2021

Prace związane z wymianą okien w mieszkaniach są dosyć mocno skomplikowane i kosztowne. Przed rozpoczęciem prac często konieczne jest powiadomienie odpowiednich organów o zamiarze wymiany stolarki. Kto powinien się dowiedzieć i wyrazić zgodę na wymianę? Czy wymiana okien wymaga zgłoszenia w starostwie powiatowym, a może w spółdzielni mieszkaniowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.

Wymiana okien – zgłoszenie do starostwa?

Przed rozpoczęciem wielu różnorodnych robót budowlanych konieczne będzie przejście ścieżki formalnej. Prace remontowe prowadzone wewnątrz budynku, wszelkie modernizacje aranżacji czy zmiany wystroju nie wymagają zgłaszania. Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku okien zewnętrznych. Jest to element, który zarówno stanowi wystój pomieszczenia, jak i jest częścią elewacji. Czy wymiana okien wymaga zgłoszenia rozpoczęcia prac?

W przypadku większości robót prowadzonych w obrębie elewacji istnieje konieczność uzyskania zgody. Jednak w większości przypadków przy wymianie okien zgłoszenie do starostwa nie będzie konieczne. Jeśli wymieniany element będzie miał taki sam kształt, rozmiar, typ budowy, a także kolorystykę, nie będziesz musiał zgłaszać takich prac do urzędu. We wszystkich innych przypadkach, jeżeli będziesz chciał powiększyć otwór, zmienić budowę czy kolor przy wymianie okien, zgłoszenie do starostwa będzie konieczne. Wówczas musisz przejść przez procedurę, w wyniku której uzyskasz pozwolenie na wykonywanie prac.

Czy wymiana okien wymaga zgłoszenia do spółdzielni?

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja czeka Cię w sytuacji, w której w budynku wielorodzinnym będziesz chciał przeprowadzić wymianę okien. Zgłoszenie do starostwa może nie być potrzebne, jednak koniecznie musisz odwiedzić siedzibę zarządu spółdzielni mieszkaniowej. Tego typu prace mogą wymagać uzyskania pozwolenia lub złożenia oficjalnej informacji o rozpoczęciu robót. Czy takie prace muszą być zgłaszane, dokładnie określa regulamin każdej spółdzielni mieszkaniowej.

Bardzo często w spółdzielniach istnieją ograniczenia wynikające z tego, że dany obiekt nie może mieć okien utrzymanych w innej kolorystyce czy budowie, niż pozostałe. Dlatego chęć zmiany koloru, odcienia czy nawet mechaniki otwierania okien także musisz wyrazić na forum spółdzielni. Jeśli nawet uzyskasz zgodę na wykonanie takich prac ze starostwa, w spółdzielni możesz spotkać się z odmową.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia: czy wymiana okien wymaga zgłoszenia sąsiadom? Tutaj też wiele zależy od regulaminu spółdzielni mieszkaniowej i tego, czy takie prace muszą być zgłaszane innym mieszkańcom. Jeśli jest taka konieczność, będziesz musiał przejść się po piętrach i zapukać do każdego z mieszkań. Konieczne będzie też umieszczenie kartki informującej o terminie prowadzenia robót. Jeśli jednak nie będzie takiej konieczności i regulamin nic nie wspomina o takim obowiązku, także warto zamieścić informację na korytarzu. Dzięki temu sąsiedzi bardziej przychylnym okiem będą spoglądać na uciążliwości prowadzonych prac.

Wymiana okien – gdzie szukać odpowiednich produktów?

Teraz wiesz już, czy wymiana okien wymaga zgłoszenia i możesz przejść do załatwienia kwestii formalnych. Pozostaje Ci jednak jeszcze wybór odpowiednich okien, które zastąpią dotychczasowe konstrukcje w Twoim mieszkaniu. Jeśli już widzisz, ile problemów i formalności wiąże się z załatwianiem zgód i pozwolenia, zadbaj o to, żebyś nie musiał przechodzić przez nie ponownie. Wystarczy, że wybierzesz okna dobrej jakości, które zachowują funkcjonalność przez wiele lat.

Dobrym miejscem, w którym możesz liczyć na wysokiej jakości stolarkę okienną, jest firma OknaKonieczny. W naszym asortymencie znajdują się okna o różnej budowie, a także kilku sposobach wykończenia. Poszczególne produkty charakteryzują się dokładnym i precyzyjnym wykonaniem, a także długim okresem gwarancyjnym. Jeśli potrzebujesz okien o nietypowych kształtach, które będą dokładnie pasowały na miejsce poprzednich, możemy wykonać je dla Ciebie na zamówienie.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85

  Okna Konieczny Zduńska Wola

  ul. Kilińskiego 1B

  98-220 Zduńska Wola

  zdunskawola@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 533 980 490