Poradnik

Czy wiesz z czego składa się okno?

25.05.2020

Należysz do klientów, którzy lubią o produkcie wiedzieć wszystko? Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w przedzakupowej analizie naszego asortymentu. Konstrukcje okienne, w zależności od materiału wykonania, mogą się w niewielkim stopniu różnić od siebie. Dowiedz się dokładnie, z czego składa się okno PCV.

Z czego składa się okno PCV?

Nazewnictwo poszczególnych elementów okien, w zależności od regionu czy specyfiki danej firmy może się od siebie różnić. Norma PN-EN 12519:2007 o tytule „Okna i drzwi. Terminologia”, dokładnie określa i definiuje każdy element framugi i przeszklenia. Według jej przepisów, okno składa się co najmniej z kilku elementów i są to:

– ramiaki ościeżnicy, czyli górna i dolna belka tego, co potocznie nazywamy ramą okna, 

– ślemię, to pozioma belka, która występuje tylko w określonych typach stolarki okiennej i tym terminem opisuje się poziomą belkę, która dzieli okno na część dolną i górną,

– ramiaki skrzydła, czyli belki poziome – górne i dolne oraz pionowe, które składają się na elementy konstrukcyjne okna, 

– stojak ościeżnicy, czyli pionowa część nieruchomej ramy okna,

– skrzydło okienne składające się z dwóch ramiaków poziomych oraz dwóch pionowych, 

– szprosy lub szczebliny, czyli listwy, które dzielą okno na mniejsze części. Ich wielkość, kształt i ilość uzależniona są od stylistyki okna,

– słupek okienny, czyli pionowa belka, która dzieli okno na dwie lub więcej części, 

– uszczelki okienne, umożliwiające połączenie szyb, ram i skrzydeł. Występuje co najmniej kilka rodzajów uszczelek.

Z czego składa się okno? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

Decydując się zakup stolarki okiennej warto baczniej przyjrzeć się także rodzajowi szyb w danym oknie. Właściwości szklanej tafli mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o poziom izolacji cieplnej domu czy mieszkania, a także wyciszenie pomieszczeń. Wybierając okna, ich istotnym elementem będą też klamki. Niektóre z nich są wyposażone w zamki, które stanowią dodatkową ochronę przed włamaniem oraz przypadkowym otwarciem. 

Po zamontowaniu stolarki okiennej można też dopasować elementy, takie jak żaluzje czy rolety, które znacząco podniosą walory estetyczne wnętrza i podniosą komfort korzystania. 

Marka Okna Konieczny oferuje swoim klientom najwyższej jakości stolarkę okienną oraz szeroki asortyment dodatkowych akcesoriów. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem okien czy osłon, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą.

Bądźmy w kontakcie

Okna Konieczny

wyceny@oknakonieczny.pl

Infolinia

Tel: 735 820 830

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85