Poradnik

Jaka jest różnica między roletą a żaluzją?

09.11.2020

Często dopiero podczas urządzania mieszkania okazuje się, jak rozległa jest oferta elementów do aranżacji wnętrz. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, a szeroka gama produktów może być powodem zakłopotania. Zwłaszcza gdy podejmowany wybór będzie stanowił o wyglądzie domu przez wiele lat. Właściwe kontrolowanie wpadającego do pomieszczeń światła podnosi również komfort życia, dlatego warto wiedzieć jaka jest różnica między roletą a żaluzją. 

Wygląd i kwestie estetyczne

Chociaż elementy dekoracyjne zasłon okiennych nie powinny być jedynym czynnikiem podejmowanych decyzji, to warstwa wizualna pozostaje istotna. Oba rozwiązania są proponowane klientom w bogatej gamie kolorów, które łatwo dopasować do wystroju wnętrz. Różnica między roletą a żaluzją jest zauważalna, gdy przyjrzymy się konstrukcji.

Żaluzje przekonują lekkością i efektownym designem, który pozwoli nadać pomieszczeniom ciekawy styl. Rolety to rozwiązanie również docenione przez klientów, ale ich wygląd nie wpisuje się tak uniwersalnie w projekty aranżacji domów. Są one wykonane z różnych materiałów takich jak drewno, bambus, aluminium. W przeciwieństwie do tkaninowych zasłon potrafią one być dopełnieniem wyszukanych projektów, w których stawia się na trwałe materiały i niecodzienne rozwiązania.

Praktyczna różnica między roletą a żaluzją 

Oba rozwiązania mają służyć kontroli wpadającego do mieszkania światła. Jednak ze względu na inną konstrukcję oraz materiały użyte do ich wykończenia oba elementy charakteryzują się odmienną funkcjonalnością.

Rolety w niewielkim stopniu pozwalają regulować poziom ochrony przed promieniami słonecznymi. Pełne opuszczenie kurtyny całkowicie redukuje wpadnie naturalnego światła do pomieszczenia. Można kontrolować stopień zasłonięcia, jednak precyzyjne sterowanie ilością wpadającego światła jest ograniczone. 

Na znacznie większą swobodę w tym zakresie pozwalają żaluzje. Umożliwiają one napływ promieni słonecznych w takim stopniu, w jakim sobie tego życzymy. Ponadto całkowite zasłonięcie okna nie pozbawia mieszkańców możliwości spoglądania na zewnątrz. Dlatego żaluzje sprawdzą się również jako środek do odgradzania przestrzeni bez rezygnowania z zewnętrznego światła.

Rolety są doceniane za sprawą swoich właściwości termoizolacyjnych. Ograniczają one straty ciepła, ponieważ opuszczone wyraźnie poprawiają termikę okna. Redukują one również hałas docierający do mieszkania z ulicy. 

Żaluzja ze względu na zastosowanie innych materiałów nie jest tak skuteczną warstwą izolacyjną – zarówno dla dźwięków, jak i dla ciepłego powietrza. 

Różnica między roletą a żaluzją to również odmienne zastosowanie obu systemów zasłon. Przy dużych przeszkleniach stosuje się żaluzje. Rolety są mniej preferowanym rozwiązaniem, ponieważ zasłonięcie nimi dużego okna będzie wymagało połączenia rolet w zestawy.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85