Poradnik

Rolety zewnętrzne naokienne i podtynkowe – które wybrać?

10.06.2019

Rolety zewnętrzne mają wiele funkcji. Do najczęściej wymienianych należy ochrona domu przed wandalami i złodziejami. Jednak osłony te posiadają jeszcze inne zalety, np. zatrzymują ciepło lub zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń. Takie korzyści daje stosowanie m.in. podtynkowych i elewacyjnych rolet. Dowiedz się, które będą lepsze dla Twojego domu i wybierz najlepiej dopasowane rolety zewnętrzne.

Wrocław, jak każde duże miasto, niestety boryka się z problemem przestępczości. Mając to na uwadze, podpowiemy Ci jak dopasować te osłony okienne do miejsca, gdzie znajduje się Twój dom lub mieszkanie.

Rolety zewnętrzne Wrocław – po co stosować je w mieście?

Największe zalety rolet zewnętrznych to:

  • Termoizolacja – zatrzymanie ciepłego powietrza. Zamknięta roleta zatrzymuje ciepłe powietrze wewnątrz budynku jak w pudełku. Oznacza to, że w zimny dzień, gdy nagrzejesz dom i zamkniesz rolety przed wyjściem z mieszkania (albo domu), to ciepło nie będzie uciekać. Zostanie ono zatrzymane przez rolety, które izolują powierzchnię okna od zewnętrznego powietrza. Ta dodatkowa osłona sprawia, że wracasz do ciepłego domu. Dzięki tej funkcji rolety zewnętrznej możesz zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie – nie musisz nagrzewać domu, jak tylko wrócisz z pracy.
  • Termoizolacja – zapobieganie nagrzewaniu. To funkcja, z której skorzystasz w gorące dni, gdy przymkniesz lub całkowicie zamkniesz rolety zewnętrzne. Wrocław latem bywa upalnym miejscem, a w ciepłe dni docenia się każdy kawałek cienia. Rolety zewnętrzne nie tylko zacieniają pomieszczenia, ale także hamują przepływ ciepłych mas powietrza. W rezultacie nawet w upalny dzień w Twoim domu może być przyjemnie chłodno.
  • Ochrona akustyczna– roleta zewnętrzna doskonale tłumi dźwięki. Poziom ochrony akustycznej zależy od jej szczelności oraz stopnia zamknięcia. Wystarczy zamknąć rolety w oknach od strony ruchliwej drogi i już w domu robi się ciszej. Jeśli chcesz się zrelaksować w ciszy, a Twoje mieszkanie zlokalizowane jest w głośnej części Wrocławia, to wystarczy, że zamkniesz całkowicie rolety zewnętrze we wszystkich oknach i już możesz rozkoszować się błogą ciszą.
  • Zacienianie – dzięki roletom zewnętrznym, możesz położyć się spać nawet w ciągu dnia. Wystarczy je zamknąć i światło dzienne już nie przeszkadza Ci w odpoczynku. Tę funkcję doceniają szczególnie osoby, które pracują w nocy i odpoczywają w dzień, więc jeśli jesteś takim pracownikiem, to rolety zewnętrze mogą być rozwiązaniem Twoich problemów z zasypianiem.
  • Ochrona okien– rolety osłaniają okna przed zniszczeniem, celowym lub przypadkowym. Zamknięte rolety zewnętrzne zapobiegają włamaniom i wandalizmowi. Jednak ochronią także okna przed wypadkami. Dlatego np. gdy kosisz trawnik w ogrodzie, warto opuścić rolety na oknach sąsiadujących z nim. Dzięki temu, gdy spod ostrza kosiarki wystrzeli kamień, nie wybije okna.

To wszystko sprawia, że o każdej porze roku docenisz rolety zewnętrzne. Wrocławcoraz częściej oferuje grunty i mieszkania na obrzeżach, blisko dużych węzłów komunikacyjnych i lotniska. Nawet w takim miejscu, dzięki roletom, możesz stworzyć cichy i wygodny kąt.

Rolety zewnętrzne naokienne i podtynkowe – definicja i różnice

Rolety zewnętrzne naokienne i podtynkowe różnią się przede wszystkim rodzajem montażu i końcowym efektem wizualnym. Podtynkowe są bardziej dyskretne, ponieważ skrzynkę można w niewidoczny sposób wkomponować w elewację budynku. Naokienne są z kolei łatwiejsze do zamontowania, lecz bardziej widoczne ze względu na zabudowę skrzynki.

Roleta zewnętrzna naokienna

Roleta zewnętrzna elewacyjna, zwana także naokienną, to proste rozwiązanie pod względem technicznym. Jest na dodatek tania i łatwa w montażu, dlatego tak wiele osób się na nią decyduje. Ten ostatni czynnik sprawia też, że bywa ona często zakładana na istniejące okna lub elewacje. Roleta naokienna jest zamknięta w owalnej skrzynce lub ściętej pod kątem 45 stopni. Wielkość skrzynki, w której chowa się roleta, zależy od rozmiarów rolety (głównie wysokości), a także rodzaju pancerza. Co więcej, dzięki mocowaniu ślizgaczy pancerza na wkręty do pokrywy bocznej, nie trzeba demontować całej rolety, by wymienić pancerz. W przypadku takiej rolety zewnętrznej jest jeszcze możliwość zamontowania zintegrowanej moskitiery, bardzo przydatnej latem.

Roleta zewnętrzna podtynkowa

System rolet zewnętrznych podtynkowych nie wymaga powiększania otworów okiennych. Skrzynka może być wkomponowana w elewację lub zostać zabudowana, a tym samym stać się bardziej widoczna. W przypadku systemów podtynkowych cała skrzynka jest na zewnątrz budynku, a dostęp serwisowy jest możliwy dzięki klapie rewizyjnej w dolnej części. Rolety podtynkowe montuje się razem z oknem, dzięki temu są dyskretne i eleganckie.

Podsumowując, jeśli masz już zamontowane okna, wybierz rolety naokienne. Jeśli jednak elewacja Twojego domu jest w stanie surowym lub planujesz wymianę okien, to możesz wybrać rolety podtynkowe. Jedno i drugie rozwiązanie gwarantuje komfort, bezpieczeństwo i spokój. Co więcej, ze względu na duży wybór kolorystyczny, oba systemy można elegancko dopasować do frontu budynku.

Nasze rolety są szczelne i wytrzymałe – nieważne czy mieszkasz w centrum Wrocławia, czy na obrzeżach, one pozwolą Ci na stworzenie cichej i bezpiecznej przestrzeni. Skontaktuj się z nami, by dobrać model dostosowany do Twoich potrzeb!

Bądźmy w kontakcie

Okna Konieczny

wyceny@oknakonieczny.pl

Infolinia

Tel: 735 820 830

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85