Pergola na balkon – jak wybrać odpowiednią?

13.07.2021

W okresie letnim pierwszym miejscem, które pozwala na korzystanie z ciepłego powietrza i promieni słonecznych będzie balkon. Jednak miejski klimat, nieco wyższa temperatura i słońce świecące bezpośrednio na głowę mogą zniechęcić do korzystania z balkonu. Dlatego wyrobem poprawiającym funkcjonalność tego miejsca będzie pergola na balkon. Jak wybrać właściwą konstrukcję i do kogo skierować się po poradę w kwestiach aranżacji?

Umiejscawiamy pergolę na balkonie

Pergole to konstrukcje zwieńczone przesłonami poziomymi. Mają za zadanie osłonić użytkowników balkonu lub tarasu przed intensywnymi promieniami słonecznymi oraz przelotnymi opadami deszczu. Poza tym pergola na balkon poprawia poczucie intymności na balkonie i sprawia, że przebywające na nim osoby są osłonięte przed niechcianym wzrokiem sąsiadów.

Jeśli zdecydujesz się na pergolę na balkon w bloku, musisz dokładnie określić, jaką przestrzeń ma osłonić. Najczęściej montuje się je na dachu, jednak w blokach strop balkonu staje się zadaszeniem dla kolejnego, wyżej położonego. Pergola drewniana na balkon może zatem pojawić się na najwyższej kondygnacji, gdzie brak już innych przesłon. Ponadto można montować takie konstrukcje na bocznych ścianach. Jaka pergola na balkon do osłonięcia pionowych ścian? Tutaj najczęściej montuje się pionowe pergole żaluzjowe, które chronią przed wiatrem, promieniami słonecznymi i oczywiście poprawiają poczucie prywatności.

Jaki rodzaj pergoli na balkon w bloku?

Jaka pergola na balkon? Częściowo odpowiedź na to pytanie zawarła się w poprzedniej części tekstu. Pergole to najczęściej konstrukcje żaluzjowe, które usytuowane są pionowo. Z kolei w przypadku pergoli drewnianej na balkon mającej zasłonić go od wierzchniej części, będziesz miał większą dowolność. Możesz sięgnąć po konstrukcje wykonane w formie segmentowej lub lekki rzymski baldachim. Tkaninowe przesłony są łatwe w pielęgnacji, nie trudno utrzymać je w czystości, a dobór materiałów zapewnia ich odporność na promienie słoneczne.

Kolejna decyzja dotyczy mechanizmu, jakim będą sterowane pergole na balkon. Choć ogromną popularnością cieszą się systemy mechanicznego zamykania i otwierania przesłony, na balkonie takie urządzenia nie będą potrzebne. Szczególnie przy niewielkich konstrukcjach wystarczą ręczne systemy, które pozwolą na wygodną obsługę i jednocześnie nie podniosą znacznie ceny produktu.

Pergola na balkon w bloku – pamiętaj o estetyce i zaufaj specjalistom 

Zdecydowałeś się poprawić funkcjonalność części zewnętrznej mieszkania i zamontować pergolę na balkon? Wybór modelu to nie jedyna decyzja, jaką będziesz musiał podjąć w związku z tą inwestycją. Zastanów się nad wyglądem tej konstrukcji i rozważ, czy będzie pasowała do całego obiektu. Możesz wybrać kolorystykę i zestawić ją z barwą stolarki okiennej czy balustradami. Ponadto każda konstrukcja pergoli drewnianej na balkon może być wykonana w innej formie. To także wpływa na jej wygląd.

Przy okazji wyboru barwy i typu konstrukcji pergoli na balkon w bloku, weź pod uwagę także konieczność dostosowania jej do regulaminu spółdzielni. Często konieczne jest zgłoszenie chęci wykonania takiej konstrukcji i uzyskanie pozwolenia. Zarządcy mogą zezwolić bezwarunkowo na montaż pergoli na balkon w bloku lub zaproponować jakiś konkretny kolor, lub formę, która będzie współgrała z innymi elementami elewacji.

Niezależnie od tego, jaka pergola na balkon ostatecznie padnie Twoim wyborem, musisz zastanowić się nad wyborem wykonawcy. Zanim o wszystkim zadecyduje przypadek, sprawdź ofertę OknaKonieczny, czyli firmy z bogatym doświadczeniem na rynku. Od 1994 roku wykonujemy okna i wiele dekoracji związanych z przestrzenią okienną. Jesteśmy w stanie przygotować także pergolę na balkon, która będzie dostosowana stylem i mechaniką działania do Twoich potrzeb. Zaufaj specjalistom i wybierz konstrukcję, która na wiele lat będzie cieszyć Cię doskonałym wyglądem i funkcjonalnością.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85