Montaż rolet/żaluzji bez wiercenia – czy jest możliwe?

12.11.2021

Rolety i żaluzje to jedne z najpopularniejszych i najwygodniejszych konstrukcji przeznaczonych do wykańczania przestrzeni okiennej. Pozwalają zachować intymność wewnątrz pomieszczenia i jednocześnie zabezpieczają przed nadmiarem promieni słonecznych. Jednak w niektórych miejscach nie da się ich zamontować z uwagi na problemy techniczne związane z koniecznością wiercenia. Czy jest możliwy montaż żaluzji bez wiercenia? Czym są rolety bezinwazyjne i jak działają?

Montaż żaluzji bez wiercenia – kiedy będzie konieczny?

Rolety i żaluzje są konstrukcjami okiennymi, które montowane są z reguły do nadproży. Montaż polega na wykonaniu otworów i wprowadzeniu do nich kotew lub kołków szybkiego montażu. Poza nadprożami konstrukcje są montowane do sufitów, czy ścian wewnątrz wnęki okiennej. W każdym z tych przypadków konieczne jest jednak wykonanie przewiertu.

Zdarza się jednak, że warunki techniczne nie pozwalają na wykonanie wiercenia i tradycyjnego sposobu montażu. Gęste zbrojenie nadproża, luźny stary tynk lub ryzyko przebicia przewodów elektrycznych to najczęściej wymieniane przyczyny. Czy możliwy jest w takiej sytuacji montaż rolet bez wiercenia? Istnieje kilka powodów, dla których jednak trzeba zastosować rolety bezinwazyjne.

Montaż rolet bez wiercenia – konstrukcja samoprzylepna

Najpopularniejszym sposobem na to, żeby przeprowadzić montaż żaluzji bez wiercenia, jest zastosowanie konstrukcji samoprzylepnych. W tym wypadku zamiast gniazda na wkręty, uchwyty żaluzji i rolet są pełne, a pokrywa je taśma samoprzylepna dwustronna. Dzięki temu możliwe jest przyklejenie konstrukcji zarówno do ramy okiennej, futryny, jak i ściany pokrytej okleiną czy farbą olejną.

Taki sposób na montaż rolet bez wiercenia pozwala na mocowanie przede wszystkim lekkich konstrukcji. Najczęściej rolety bezinwazyjne to konstrukcje typu dzień-noc lub plisy zaciemniające. Wadą tego rozwiązania jest niewielka nośność, dlatego cięższe żaluzje aluminiowe czy drewniane nie sprawdzą się przy takim montażu. Przy mocowaniu ich do futryny okiennej problemem będzie też ograniczona możliwość otwierania lub uchylania okna.

Rolety bezinwazyjne, czyli jakie?

Nieco inną mechaniką działania charakteryzują się bezinwazyjne rolety, które także pozwalają na montaż rolet bez wiercenia. Takie konstrukcje wyposażone są w uchwyty w górnej części, dzięki którym roletę można zamocować na ramie skrzydła okiennego. Do stworzenia uchwytu wykorzystano cienkie tworzywo sztuczne, dzięki czemu możliwe jest zamknięcie okna bez obaw o zniszczenie uchwytu czy odpadnięcie rolety.

Tego typu rolety bezinwazyjne mogą utrzymać spory ciężar, dlatego stosuje się je nawet przy ciężkich konstrukcjach. Uchwyty sprawdzają się zarówno przy roletach, jak i żaluzjach okiennych. Jedynymi ograniczeniami wynikającymi z takiej konstrukcji jest konieczność montowania rolet przypisanych tylko do jednego skrzydła okiennego. Problem może stanowić też mniejsza szczelność okien, wyniakająca z uchwytu ugniatającego uszczelkę.

Montaż żaluzji bez wiercenia – sięgnij po profesjonalne akcesoria

Konstrukcje rolet bezinwazyjnych są mocowane w nieco mniej trwały sposób niż tradycyjne wiercone elementy. Jeśli decydujesz się na tego typu instalacje, nie wybieraj produktów o wątpliwej jakości. Wówczas możesz mieć stałe problemy nie tylko z samym mocowaniem, ale także całą konstrukcją. Przy okazji pogorszy się funkcjonalność okien, które może źle się otwierać właśnie przez kiepskiej jakości rolety.

Montaż rolet bez wiercenia powinien obejmować produkty dobrej jakości, takie jak znajdują się w ofercie firmy OknaKonieczny. Zgromadziliśmy tu różnego rodzaju rolety i żaluzje, które znajdą zastosowanie w domach, biurach czy urzędach. Wszystkie konstrukcje są wykonane z solidnych materiałów, dzięki czemu bez obaw możesz je czyścić, a nawet myć. Możesz też wybrać jeden z wielu wariantów kolorystycznych i dopasować elementy wyposażenia do charakteru pomieszczenia. Skontaktuj się z naszym biurem i wybierz rolety odpowiednie do Twoich potrzeb.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85