Jakie okna wybrać 2 czy 3 szybowe?

09.09.2021

Zakup okien do domu to inwestycja na długie lata. Z tego powodu należy dobrze przemyśleć swoje potrzeby i dokonać wyboru na podstawie najlepiej dobranych parametrów. W tym artykule odpowiemy jakie okna wybrać 2 czy 3 szybowe? Jaka jest różnica między oknami dwu i trzy szybowymi?

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Najważniejszym parametrem powinien być dla nas współczynnik przenikania ciepła. Niski współczynnik przenikania ciepła gwarantuje lepsze zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku, a tym samym okna nim oznaczone należy uznać za wysoce energooszczędne. Ilość szyb również ma w tym wypadku znaczenie. 

Choć okna dwuszybowe spełniają standardy, okna trzyszybowe gwarantują jeszcze większą energooszczędność. Pamiętajmy, że kolejna szyba tworzy w tym wypadku dodatkową warstwę termoizolacyjną, a przestrzeń między szybami jest wypełniona argonem – gazem szlachetnym, które zmniejsza termiczną przenikalność.

Jakie okna wybrać 2 czy 3 szybowe? Jaka jest różnica?

Niemal wszyscy producenci okien posiadają w swojej ofercie okna 2-szybowe. Istnieje przynajmniej kilka argumentów, które składają się na decyzję o ich zakupie. Choć budownictwo energooszczędne zdecydowanie bardziej ceni sobie okna 3-szybowe, to w niektórych pomieszczeniach (z uwagi na optymalizację kosztów) można rozważyć zamontowanie okien dwuszybowych. Dotyczy to szczególnie miejsc, z których korzystamy rzadziej, a które nie potrzebują wiele ciepła, np. piwnica lub garaż.

Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że to okna trzyszybowe należą do standardu z uwagi na ich wysoką energooszczędność. Najczęściej montuje się je w domach energooszczędnych, w których zapotrzebowanie na energię jest niewielkie. Okna dwuszybowe nie zdają egzaminu w takim wypadku, ponieważ automatycznie zwiększają poziom energetycznego zapotrzebowania budynku.

Różnica między oknami dwu i trzy szybowymi

Nawet najlepsze okna dwuszybowe nie są w stanie osiągać takich parametrów jak okna trzyszybowe. Mimo tego w większości domów nie ma żadnych zastrzeżeń do ich stosowania. Może się tak zdarzyć, że w ścianie występują mostki termiczne, które powodują, zwiększone zapotrzebowanie energetyczne w domu. Przy niezbyt dobrej izolacyjności termicznej, montowanie okien trzyszybowych nie ma większego sensu. Nawet najbardziej energooszczędne okna nie dadzą sobie rady z ciepłem uciekającym przez ściany i podłogi.

Jednak przy dobrych warunkach izolacyjnych, montaż trzyszybowych okien to inwestycja na lata, która z czasem na pewno się zwróci. Ilość szyb w oknach to tylko jeden z wielu czynników, który ma wpływ na energooszczędność okien. Od czego jeszcze zależy izolacyjność cieplna?

Okna 2 czy 3 szybowe – co wpływa na energooszczędność?

Izolacyjność cieplna okna zależy nie tylko od ilości szyb, ale również od profilu okiennego i ramki dystansowej. W oknach PCV najważniejszą rolę odgrywa ilość zastosowanych komór, z kolei w oknach drewnianych – grubość ramy, a także sposób wpuszczenia pakietu szybowego.

W nowoczesnym budownictwie bardzo dużą rolę odgrywa energooszczędność używanych materiałów. Nic więc dziwnego, że przywiązuje się wagę do okien, przez które najczęściej ucieka ciepło. Odpowiednio przystosowane okna pozwolą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, a przy tym zminimalizują wydatki na oświetlenie i klimatyzację. Odpowiednia kanalizacja energii pozwala zatrzymać komfortową temperaturę pomieszczenia, bez konieczności dogrzewania.

Okna Konieczny – wybór okien na długie lata

W ofercie sklepu Okna Konieczny posiadamy szeroki wybór okien, materiałów i możliwości. Wybór okien do domu to poważna decyzja, która wymaga przemyślenia i dostosowania do potrzeb. Spośród wielu różnych opcji należy wybrać tę najbardziej odpowiednią dla danego typu budynku i jego możliwości cieplnych.

Jeżeli nie wiesz, jakie okna wybrać 2 czy 3 szybowe i co należy wziąć pod uwagę, skontaktuj się z nami. Pracownicy sklepu Okna Konieczny to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą. Przedstawią Ci najlepsze opcje i pomogą dobrać rozwiązania spełniające Twoje oczekiwania i potrzeby.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85