Jakie okna do salonu - Oknakonieczny.pl

Jakie okna do salonu

02.08.2022

Salon jest jednym z głównych pomieszczeń każdego domu i mieszkania – podstawowym miejscem spotkań domowników z przyjmowanymi gośćmi. Dlatego projektowanie wnętrza często rozpoczyna się właśnie od tego pomieszczenia – jak wiadomo, jednym z podstawowych elementów każdego wnętrza są okna. Dzięki nim pozostałe detale architektoniczne i elementy późniejszej aranżacji są odpowiednio doświetlone naturalnym światłem słonecznym. Dobrze dopasowane i wpisane w projekt okna, pozwalają także na optyczne powiększenie pomieszczenia. Dziś więc opowiemy o oknach salonowych – jakie okna do salonu wybrać? Zapraszamy do dalszej lektury!

Jakie okna do salonu wybrać? Zacznijmy od projektu…

Odpowiednio wykonany projekt pomoże Ci znaleźć odpowiedź na zadane powyżej pytanie. Jeżeli jesteś na etapie planowania swojej przyszłej nieruchomości, to wykonaj samodzielnie podstawowy projekt, nawet jeżeli zamierzasz w przyszłości podjąć współpracę z architektem. Rozrysuj salon na kartce papieru bądź w programie graficznym. Jeżeli czujesz się na siłach, to możesz skorzystać też z jednego z podstawowych programów do wykonywania wizualizacji. Jednym z takich programów jest Sweet Home 3D – prosty i intuicyjny edytor służący do wykonywania podstawowych projektów i wizualizacji wnętrz nieruchomości. Narysuj prostokąt o przeskalowanych wymiarach Twojego przyszłego salonu. Na takim prostym projekcie uwzględnij ściany wewnętrzne (czyli te, za którymi są inne pomieszczenia) oraz ściany zewnętrzne (czyli te, w których można umieścić okna)

Następnym krokiem jest rozrysowanie poszczególnych mebli w zgodzie z ich przeskalowanym wymiarem – najprawdopodobniej nie masz jeszcze wybranych konkretnych modeli, ale wymiary te mogą być przybliżone. Jeżeli w salonie będzie znajdować się kominek, to także nie zapomnij umieścić go na projekcie (pamiętaj też, że kominek powinien znajdować się przy ścianie z szybem kominowym i jest to najczęściej ściana wewnętrzna). Jeżeli w salonie chcesz posiadać telewizor, to możliwe, że będzie on podwieszony – w takiej sytuacji powinien się znajdować na wprost kanapy. Jeżeli więc kanapa będzie stała na wprost ściany zewnętrznej, to musisz liczyć się z tym, że ograniczasz w ten sposób możliwość wpisania okna w miejscu, w którym podwieszony zostanie telewizor.

Okno do salonu – najpopularniejsze rodzaje okien

Jeżeli już wykonałeś ten prosty projekt, to masz w tym momencie przed sobą plan pomieszczenia, dzięki czemu wiesz dokładnie, jaką przestrzenią na wpisanie okien dysponujesz. Jakie typy okien stosujemy w salonie? Kilka najpopularniejszych rodzajów okien stosowanych w tym pomieszczeniu to:

 • okna tradycyjne (okna jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub trójskrzydłowe),
 • okna horyzontalne (panoramiczne),
 • okna balkonowe.

Okna tradycyjne sprawdzą się w każdym pomieszczeniu – to klasyczny typ okien otwieranych dostępnych w różnych wariantach wykończenia. W sklepie Okna Konieczny znajdziemy zarówno okna ze stolarką drewnianą, jak i okna PCV czy aluminiowe. Wśród okien tradycyjnych rozróżniamy.

 • Okna ze szprosami – które, pasują między innymi do klasycznych czy rustykalnych aranżacji pomieszczeń. Szyba takich okien przedzielona jest szprosami – listwami wykonanymi z PCV lub drewna.
 • Okna bez szprosów – czyli okna, których szyby nie są przedzielone żadnymi dodatkowymi elementami.

Okno balkonowe w salonie – czy warto?

Czy warto montować okno balkonowe w salonie? Uważamy, że zdecydowanie tak, pod warunkiem że pozwalają na to parametry konstrukcyjne budynku. Jeżeli salon znajdować się będzie na parterze, a po drugiej stronie ściany zewnętrznej będziemy mieli ogród, to montaż okna balkonowego jest bardzo dobrym pomysłem – takie okno, może pełnić rolę drugich drzwi domowych a ze względu na swoje duże wymiary, idealnie nasłoneczni i powiększy optycznie salonowe wnętrze. Sprawa wygląda podobnie w wypadku okien horyzontalnych – które doskonale wpisuje się w nowoczesną przestrzeni.

Jeżeli chodzi o salony znajdujące się na wyższych kondygnacjach, to sensowność montażu okna balkonowego będzie oczywiście uzależniona od tego, czy pomieszczenie to będzie posiadało balkon. Zarówno okna horyzontalnego, jak i balkonowego nie ma sensu montować w sytuacji, w której salon znajduje się na parterze, a przestrzeń pomiędzy ścianą zewnętrzną a ogrodzeniem budynku jest niewielka. Umiejscowienie tego typu okien w tak zlokalizowanej ścianie, nie zda egzaminu – będzie ograniczało prywatność mieszkańców budynku.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–18:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85