Jaki kolor rolet chroni przed słońcem? Blog Okna Konieczny

Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?

12.11.2021

Rolety należą do elementów wyposażenia wnętrz, które poprawiają estetykę i funkcjonalność pomieszczeń. Jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed roletami, jest ograniczanie dostępu promieni słonecznych do wewnątrz pomieszczenia. Zastanawiasz się, jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem i który kolor tkaniny tworzy najskuteczniejszą przesłonę? Dowiedz się z naszego poradnika.

Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?

Kolorystyka tkanin ma spory wpływ na przepuszczanie promieni słonecznych. Z pewnością zauważyłeś, że ciemniejsze tkaniny przepuszczają mniej promieni świetlnych, niż jaśniejsze. Jest to spora różnica, ponieważ ciemniejsze barwy mogą zatrzymać nawet o 40 procent więcej promieni słonecznych, niż kolory pastelowe przy tej samej grubości tkaniny. Jaki kolor rolet chroni przed słońcem? Tu zdecydowanie dominują kolory granatowe, szary, czy brązowy. Jeśli chcesz wybrać rolety do sypialni, takie będą najskuteczniejsze i możesz zapomnieć o promieniach słonecznych, nawet całkowicie ograniczając ich dopływ.

Pytanie o to, jaki kolor rolet chroni przed słońcem, ma też drugie dno. Słońce to nie tylko światło, którego dostęp będziesz chciał ograniczyć szczególnie w przypadku sypialni. Promienie słoneczne niosą ze sobą także energię przekładającą się na wyższą temperaturę. Jasne kolory odbijają promienie słoneczne, tymczasem ciemne przejmują ich energię cieplną. W związku z tym ciemne rolety w ciągu dnia doprowadzą do tego, że w pomieszczeniu będzie znacznie cieplej. Może to w znacznym stopniu pogorszyć warunki do snu.

Będąc przy tym zagadnieniu i analizując, jaki kolor rolet chroni przed słońcem, warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Rolety to elementy wyposażenia, które są integralną częścią danego pomieszczenia. Jeśli zatem w sypialni chcesz utrzymać jasną kolorystykę, ciemne granatowe rolety nie będą do niej pasowały. Może to prowadzić do dylematu i koniecznością wyboru pomiędzy kolorystyką a funkcjonalnością.

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem?

Jest jeszcze jedno kryterium wyboru, które może mieć wpływ na Twoje decyzje. Wcześniej zastanawialiśmy się,  jaki kolor rolet chroni przed słońcem, jednak zakładaliśmy podobną jakość tkaniny. Tymczasem rolety mogą różnić się między sobą grubością tkaniny, jaka została użyta do ich uszycia. Podobnie, jak w przypadku ubrań, tkaniny wykorzystywane do produkcji rolet różnią się gramaturą, a zatem grubością nici i gęstością splotu.

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem? Grubszy splot sprawia, że przez tkaninę przedostaje się mniej promieni słonecznych. Ciaśniej ułożone nici o większej grubości dają mniej wolnej przestrzeni dla światła. Jeśli dodatkowo dołożysz do tego ciemną kolorystykę, czyli naturalną przesłonę dla światła, możesz całkowicie zaciemnić pomieszczenie.

Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem? Jeśli nie lubisz grubych ciężkich tkanin, możesz wybrać rolety podwójne i wówczas także stworzysz lepszą zaporę. Analizując grubość rolet, łatwiej możesz dobrać kolor odpowiedni do pomieszczenia i jednocześnie stworzyć skuteczną osłonę przed światłem. Wybierając dwa kolory rolet, ograniczysz dostęp światła, a jednocześnie ich kolor nie będzie dodatkowo podgrzewał powietrza w pomieszczeniu.

Wybierz rolety skuteczne w walce ze słońcem

Jest jeszcze jeden czynnik, który musisz wziąć pod uwagę zawsze przy wyborze przesłon okiennych. Jakie rolety najlepiej chronią przed słońcem? Z pewnością najskuteczniejsze są te trwałe, dobrej jakości, które nie niszczą się przy standardowej eksploatacji. Wybierając gorsze produkty, szybko może dojść do zmechacenia lub potargania materiału. Wówczas nie tylko pogarsza się skuteczność przysłony, ale także jej estetyka.

Jeśli szukasz trwałych rolet, które dodatkowo będą tworzyły skuteczną zasłonę, wybierz ofertę firmy OknaKonieczny. Znajdziesz tu wysokiej jakości rolety w różnych kolorach i kilku wariantach grubości tkaniny. Możesz wybrać jeden ze standardowych produktów albo zamówić rolety najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85

  Okna Konieczny Zduńska Wola

  ul. Kilińskiego 1B

  98-220 Zduńska Wola

  zdunskawola@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 533 980 490