Jak zrobić pergolę tarasową? Blog Okna Konieczny

Jak zrobić pergolę tarasową?

12.11.2021

Pergole należą do konstrukcji zewnętrznych, które wykorzystywane są głównie do zadaszenia tarasów. Mogą być też wykorzystywane w ogrodzie i stanowią osłonę miejsca wypoczynku. Najprostszą konstrukcją, której stylistyka pasuje także do naturalnego charakteru posesji, jest pergola tarasowa drewniana. Jak zrobić taką budowlę i czy samodzielne próby mają sens?

Czym jest pergola i gdzie ją stosować?

Pergola to konstrukcja stosowana wokół budynków i czasem z nimi połączona. Wykonywana jest z dwóch równolegle ustawionych rzędów podpór, na których osadzona jest kratownica. Taka konstrukcja stanowi zadaszenie i jednocześnie pozwala na swobodny przepływ świeżego powietrza pomiędzy elementami. Może chronić przed promieniami słonecznymi, a także opadami deszczu czy silnymi powiewami wiatru.

Z uwagi na swój charakter i niewielką wagę samej konstrukcji pergole tarasowe są stosowane głównie jako zadaszenia miejsc wypoczynku przed domem. Stosuje się je jako element poprawiający funkcjonalność tarasu, często trafiają także do miejsc wypoczynku znajdujących się w ogrodzie czy parku. Zadaszenie sprawi, że znacznie poprawi się funkcjonalność tych miejsc wyposażonych w pergole drewniane. Jak zrobić taką budowlę, żeby jej koszt, trwałość i estetyka szły w jednym rzędzie?

Pergola tarasowa drewniana – jak zrobić podłoże?

Pergola ma za zadanie zadaszenie miejsca wypoczynku, dlatego przed jej budową potrzebne będzie przygotowanie tego miejsca. Przede wszystkim koniecznie musisz utwardzić podłoże. Jeśli zadaszenie ma być nad tarasem, prawdopodobnie ten element architektoniczny już jest utwardzony, wybetonowany i pokryty materiałem wykończeniowym. Jednak nieco więcej pracy czeka Cię przy ogrodowych pergolach drewnianych. Jak zrobić podstawę dla tego zadaszenia? Przede wszystkim musisz utwardzić podłoże żwirem, a w zależności od koncepcji aranżacyjnej możesz także wyłożyć je płytkami lub innym materiałem wykończeniowym.

Pergola drewniana – jak zrobić stelaż?

Jeśli miejsce montażu masz już gotowe, pora na przygotowanie konstrukcji nośnej pergoli tarasowej drewnianej. Jak zrobić taki element? Zacznij od oceny warunków technicznych. Musisz odpowiednio dobrać wymiary podstawy, a także wysokość całej konstrukcji. Koniecznie musisz zestawić to z wymiarami budynku i rodzajem połaci dachowej. W przypadku pergoli ogrodowych umieszczonych w sąsiedztwie budynku, wymiary i rodzaj zadaszenia mają mniejsze znaczenie.

Kolejną decyzją, jaką musisz podjąć, będzie wybór materiału konstrukcji stelaża. Obecnie na rynku możesz spotkać konstrukcje metalowe, przygotowane ze stali lub aluminium. Czasem spotykane są także gotowe lekkie pergole z tworzyw sztucznych. Jednak największą popularnością, estetyką i trwałością cieszy się pergola tarasowa drewniana. Jak zrobić taką konstrukcję? Wiele informacji znajdziesz w poradnikach internetowych. Pamiętaj jednak o tym, że tylko profesjonalnie przygotowane i wykonane stelaże będą w stanie oprzeć się silnym podmuchom wiatru i zachować żywotność na dłużej.

Gdzie zamówić solidne pergole tarasowe?

Zainteresowała Cię pergola tarasowa drewniana? Jak zrobić taką budowlę i cieszyć się jej estetyką oraz trwałością? Pewnie wielu z czytelników będzie próbowało zbudować ją na własną rękę, korzystając przy tym z własnych umiejętności budowlanych. W tym wypadku jednak same umiejętności mogą nie wystarczyć, ponieważ potrzebna jest jeszcze wiedza konstrukcyjna i odpowiedni dobór materiału. Jeśli nie masz doświadczenia i zamierzasz kupić przypadkowe kantówki drewniane, lepiej porzuć ten pomysł.

Jak zrobić pergolę drewnianą? W pierwszej kolejności sprawdź ofertę profesjonalnych producentów i dostawców. Wśród innych akcesoriów i elementów wyposażenia, pergole znajdują się w asortymencie sklepu oknakonieczny.pl. Konstrukcje wykonywane są z różnych materiałów konstrukcyjnych i mają odmienną budowę. Są też wykończone na różne sposoby, dzięki czemu możesz wybrać pergolę najlepiej pasującą do estetyki domu i jego otoczenia.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85

  Okna Konieczny Zduńska Wola

  ul. Kilińskiego 1B

  98-220 Zduńska Wola

  zdunskawola@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 533 980 490