Jak myć żaluzje aluminiowe?

12.11.2021

Żaluzje aluminiowe to konstrukcje przeznaczone do wykańczania wnętrz biur, mieszkań i obiektów komercyjnych. Choć uznawane są za stosunkowo trwałe, nieodpowiednia pielęgnacja może je zniszczyć. Podpowiadamy, jak myć żaluzje aluminiowe, żeby na długo zachowały swój doskonały wygląd.

Dlaczego warto regularnie czyścić żaluzje aluminiowe?

Żaluzje są miejscem, na którym bardzo chętnie osadza się kurz i wszelkie inne zanieczyszczenia. Ich konstrukcja ułatwia osadzaniu się także oparów tłuszczu w kuchni czy wilgoci. Mieszanka tych wszystkich składników nie tylko jest nieestetyczna, ale także może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Pytanie o to, jak czyścić żaluzje aluminiowe, możesz zadać w okresie zimowym i wiosennym. Szczególnie w okresie grzewczym, kiedy kaloryfery zaczną unosić ogrzewane powietrze, zauważysz tumany kurzu unoszące się wraz z nim. To nie jest korzystne dla zdrowia, a szczególnie szkodliwe będzie u osób, które cierpią na alergie dróg oddechowych. Dlatego czyszczenie żaluzji warto przeprowadzić jeszcze jesienią i ponowić na wiosnę.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe?

Kurz to najpopularniejsze zanieczyszczenie, jakie osiada na żaluzjach, ale nie tylko. W każdym pomieszczeniu na powierzchni długo nieużywanych obiektów, mebli czy akcesoriów osadza się taki suchy brud. W pomieszczeniach najczęściej przenosi się poprzez ruchy ciepłego powietrza zimą czy wentylację w lecie. Wyjątkowo nieestetycznie wygląda zwłaszcza na żaluzjach ciemnych, a dotknięcie ich będzie powodowało dodatkowe pogorszenie estetyki.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe z kurzu? Prace pielęgnacyjne zacznij od suchej szmatki lub lekko nawilżonej. Najlepsze będzie nasączenie jej wodą i unikaj perfumowanych nawilżanych ścierek kuchennych. Żaluzje ułóż w układzie otwartym, dzięki czemu łatwiej będzie zbierać kurz z każdego elementu oddzielnie. Jak czyścić żaluzje aluminiowe? Najlepiej kolejno przecieraj lamele, zaczynając od górnej, prowadząc szmatkę wzdłuż po powierzchni w jednym kierunku. Jeśli na ich powierzchni znajduje się sporo kurzu, możesz wstępnie zebrać go odkurzaczem.

Jak myć żaluzje aluminiowe?

Żaluzje aluminiowe są odporne na działanie wilgoci, dlatego czyszczenie ich na mokro nie powinno sprawiać problemu. Jednak czym innym jest przetarcie mokrą szmatką i powierzchowne przetarcie kurzu, a czym innym usuwanie tłustych zabrudzeń. Jak myć żaluzje aluminiowe, żeby nie uszkodzić ich struktury, a całość pozostawić w pięknym wyglądzie?

Przede wszystkim konieczny będzie dobór odpowiedniego detergentu, ponieważ przecieranie samą wodą może nie wystarczyć. Dlatego istotniejsze będzie nie pytanie o to, jak myć żaluzje aluminiowe, ale który środek będzie do tego najlepszy. Najlepiej sięgnij po standardowy płyn do mycia naczyń lub inny delikatny detergent. To te środki pozwolą na pozbycie się tłustych plam, a jednocześnie uniknięcie problemów z poniszczoną strukturą lameli. Wystrzegaj się silnych środków opartych na rozpuszczalnikach i mleczek zawierających twarde elementy. Każdy z nich może zniszczyć lakier na powierzchni żaluzji, co wpłynie na pogorszenie ich estetyki.

Skoro wiesz już, jak czyścić żaluzje aluminiowe, nie musisz obawiać się zakupu tych elementów wykończeniowych. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, nie uszkodzisz konstrukcji. Niezależnie od tego zawsze wybieraj rolety wysokiej jakości pochodzące od sprawdzonych producentów. Takie znajdziesz w sklepie oknakonieczny.pl, gdzie czekają na Ciebie trwałe i estetyczne żaluzje aluminiowe. Możesz wybrać konstrukcje poziome w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Bogate doświadczenie naszej firmy i tysiące zadowolonych klientów powinny być gwarancją najwyższej jakości produktów.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85