Dofinansowanie do wymiany okien - Oknakonieczny.pl

Dofinansowanie do wymiany okien

02.08.2022

Energia cieplna uciekająca przez stare, nieszczelne okna potrafi znacząco przyczynić się do wysokiej kwoty na rachunku za ogrzewanie. Czy wiesz, że Państwo Polskie udziela dotacji na wymianę okien na nowe? Kto może ubiegać się o dofinansowanie udzielane w ramach programu Czyste Powietrze w 2022 roku? Na jaką kwotę dofinansowania mogą liczyć osoby biorące udział w programie? Sprawdźmy!

Wymiana okien – dofinansowanie 2022

Dofinansowanie na wymianę okien w 2022 roku mogą uzyskać osoby, które zgłoszą się do organizowanego przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu Czyste Powietrze. Wymiana okien na nowe jest jednym ze sposobów zwiększenia izolacji termicznej budynku – co doskonale wpisuje się w założenia wspomnianego programu. Głównym jego celem jest poprawa jakości powietrza i redukcja emisji CO2 poprzez ograniczenie smogu. Program zakłada osiągnięcie wspomnianego celu poprzez wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne i efektywne oraz termomodernizację obiektów mieszkalnych.

Na jakie kwoty mogą liczyć osoby, które zgłoszą się do programu?

Program Czyste Powietrze przewiduje trzy poziomy dotacji:

 • poziom podstawowy do 30 000 zł,
 • poziom podwyższony do 37 000 zł,
 • poziom najwyższy do 69 000 zł.

Poziom dotacji ustalany jest indywidualnie i uzależniony od stopnia przeprowadzonych prac. W ramach programu możemy uzyskać dofinansowania na prace i urządzenia, które mają wpływ na poprawę bilansu energetycznego budynku uzyskaną poprzez redukcję strat ciepła. Może być to więc montaż pompy ciepła, wymiana izolacji w budynku, montaż instalacji fotowoltaicznej (pod warunkiem, że generowana przez nią energia będzie przeznaczona na ogrzewanie budynku), wymianę dachu i docieplenie sufitów czy też jak już wspomnieliśmy – może być to dotacja na wymianę okien.

Dotacja do wymiany okien 2022 – warunki

Jakie warunki należy spełnić by móc ubiegać się o dotacje przyznawane w ramach programu Czyste Powietrze? Program jest skierowany do osób fizycznych – jego beneficjentami mogą być właściciele domów jednorodzinnych bądź osoby posiadające będące właścicielami wydzielonej części domu rodzinnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Roczny dochód osób biorących udział w programie nie może przekraczać 100 tys. zł.

Spełniam warunki – jak złożyć wniosek do programu czyste powietrze?

Wniosek możemy złożyć na trzy sposoby:

 • Poprzez wypełnienie formularza online na stronie rządowej: www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze.
 • Poprzez Profil Beneficjenta – który dostępny jest po zarejestrowaniu się na stronie właściwego dla interesanta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • Poprzez wypełnienie i złożenie wniosku w wersji papierowej we właściwym dla interesanta Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po pozytywnym zaakceptowaniu wniosku beneficjent jest zobowiązany na realizację założeń wymienionych we wniosku w ciągu 30 miesięcy od dnia akceptacji. Dotacje mogą zostać udzielone również na prace, które zostały już zrealizowane w okresie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Jakie okna do programu Czyste Powietrze wybrać?

W tej sprawie nie ma jasnych wytycznych – jednak z pewnością powinny być to okna, które przez lata będą gwarantowały odpowiednią termoizolację budynku. Skoro istnieje możliwość uzyskania tak wysokiego dofinansowania, to warto rozejrzeć się za produktami wysokiej jakości. Polska jest cenionym na świecie producentem okien – może więc warto poszukać odpowiednich okien na rodzimym rynku? Okna Konieczny to wysokiej klasy okna objęte wieloletnią gwarancją – szeroki wybór kształtów i rozmiarów sprawia, że każdy znajdzie wśród nich okno dla siebie. W ofercie wspomnianej firmy dostępne są zarówno okna PCV, jak i okna drewniane – otwierane do środka i na zewnątrz oraz okna przesuwne. Kolejną sprawą jest odpowiednie osadzenie okien w ścianach budynku – w tej kwestii nie warto stawiać na półśrodki i zawsze podejmować współpracę z fachowymi firmami monterskimi. Solidnie zamontowane okna będą dobrze chronić budynek przed stratami ciepła.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62
  Tel: 516 191 800

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85

  Okna Konieczny Zduńska Wola

  ul. Kilińskiego 1B

  98-220 Zduńska Wola

  zdunskawola@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 533 980 490