Jak czyścić żaluzje drewniane?

12.11.2021

Żaluzje drewniane są jednymi z najchętniej wybieranych akcesoriów do urządzania przestrzeni okiennej. Zapewniają nie tylko dyskrecję i ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi, ale także poprawiają wygląd pomieszczenia. Jednak, żeby akcesoria na dłużej utrzymały estetykę, konieczna jest regularna pielęgnacja. Jak czyścić żaluzje drewniane i w jakich sytuacjach warto to zrobić?

Czyszczenie żaluzji drewnianych – pielęgnacja i utrzymanie estetyki

Rolety drewniane to jedne z najpopularniejszych dekoracji stosowanych wewnątrz pomieszczeń. W ciekawy sposób podkreślają estetykę, a także wprowadzają dozę naturalności do wnętrza. Możliwość wyboru interesującej kolorystyki sprawia, że można jest stosować w dowolnych aranżacjach i pomieszczeniach o dowolnym przeznaczeniu. Stają się dekoracją pod warunkiem, że pozostają czyste.

Jak czyścić żaluzje drewniane? Przede wszystkim regularnie. Naturalne drewno jest stosunkowo trudne do pielęgnacji. Problem stanowi zastosowanie środków chemicznych czy wilgotnej szmatki. Dlatego tylko regularne czyszczenie sprawi, że osiadły brud nie stanie się wyjątkowo trudny do usunięcia.

Jak czyścić żaluzje drewniane?

Skoro wiesz już, że często pielęgnacja jest konieczna, pora przejść do pracy. Jak czyścić żaluzje drewniane? Zacznij od rozłożenia rolety w taki sposób, żeby pomiędzy lamelami znalazło się możliwie najwięcej wolnej przestrzeni. Najlepiej ustaw je w poprzek, co ułatwi Ci sięgnięcie nawet do trudnodostępnych przestrzeni.

Do czyszczenia zastosuj suchą miękką szmatkę, najlepiej fibrową. Kurz najlepiej jest zbierać, przesuwając po powierzchni lameli jednostajnym ruchem, zaczynając o tych, które znajdują się w górnej części. Pamiętaj, żeby często wymieniać szmatkę lub zbierać z niej kurz. Dzięki temu nie znajdzie się o ponowie z drugiej strony, a także nie rozetrze po powierzchni lameli, tworząc nieestetyczne pasy.

Jak myć żaluzje drewniane i czy warto to robić?

Na pytanie o to, jak myć żaluzje drewniane, odpowiedź jest jedna – wcale ich nie myć. Jeśli żaluzje wykonywane są z naturalnego drewna, właśnie woda jest ich największym wrogiem. Dlatego lepiej wcale ich nie myć, co zapobiega pęcznieniu lameli i zmianie ich struktury. Dopuszcza się usuwanie trudnych zabrudzeń z użyciem wilgotnej szmatki, jednak następnie konieczne będzie przetarcie lameli na sucho. W takim razie, jak myć żaluzje drewniane, jeśli pojawiają się na nich trudne plamy z tłuszczu lub innego rodzaju brudu? Wówczas sięgnij po jeden z profesjonalnych preparatów do czyszczenia drewna. Podobne stosowane są do mycia mebli i ich skład nie zawiera wody. Pamiętaj jednak żeby sprawdzić, czy środek nadaje się do takich powierzchni.

Jak czyścić żaluzje drewniane, to tylko konstrukcje dobrej jakości!

Zanim sam przetestujesz nasze porady dotyczące tego, jak myć żaluzje drewniane, zadbaj o to, żeby w Twoim domu znalazły się dobrej jakości elementy. Przede wszystkim nie szukaj ich u przypadkowych producentów, kierując się jedynie atrakcyjną ceną. Żaluzje drewniane powinny być wykonywane z wysokiej jakości drewna, a dodatkowo zabezpieczane przed wilgocią. Nawet jeśli nie będą stosowane w pomieszczeniach mokrych i narażone na bezpośrednie działanie wody, muszą być impregnowane.

Wszystkie wymagania nowoczesnych akcesoriów do wykańczania przestrzeni okiennej spełniają żaluzje drewniane ze sklepu oknakonieczny.pl. W naszej ofercie znajdują się rolety w kilku wariantach szerokości, a także konstrukcje bambusowe. Możesz wybrać jeden z kilku kolorów, a dzięki zastosowaniu wysokiej jakości środków chemicznych, kolorystyka na długo pozostanie niezmienna. Jeśli dodatkowo zastosujesz nasze porady o tym, jak czyścić żaluzje drewniane, będziesz cieszył się nimi przez wiele lat.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85