Czym smarować okucia okienne. Blog Okna Konieczny

Czym smarować okucia okienne?

12.11.2021

Skrzydła okienne to konstrukcje o sporej trwałości, jednak nie są niezniszczalne. Jeśli nie będą poddawane regularnym procesom serwisowym, szybko stracą funkcjonalność i konieczna będzie wymiana. Podstawowym zabiegiem, o którym w większości zapominamy, jest smarowanie okien. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: czym smarować okucia okienne, jak to robić i czy takie prace są konieczne.

Dlaczego konieczne jest czyszczenie i smarowanie okien?

Okucia okienne to mechanizm stosowany we wszystkich oknach rozwieranych i uchylnych. Konstrukcja umieszczona wewnątrz ramy okiennej jest odpowiedzialna za płynne otwieranie się i zamykanie skrzydła okiennego. Za pomocą klamki możesz też ustawić skrzydła okienne w pozycji uchylnej, dzięki czemu do wewnątrz będzie wpadało więcej świeżego powietrza.

Codzienne użytkowanie, kurz unoszący się po remoncie i dostający się z zewnątrz mogą spowodować ograniczenie w sprawności mechanizmu. Brud dostający się pomiędzy ruchome elementy będzie powodował tarcie i zniszczenie mechanizmu. Klamka zacznie poruszać się z oporem, a skrzydło okienne może opadać. Właśnie dla uniknięcia tego czyszczenie i smarowanie okien jest koniecznością. Utrzymanie stolarki okiennej w dobrej sprawności pozwoli Ci oszczędzić na wymianie okien.

Czym smarować okucia okienne?

Natłuszczenie mechanizmu wewnątrz skrzydeł wcale nie jest łatwe i wymaga nieco zachodu. Konieczne będzie nie tylko rozebranie mechanizmu, ale także zastosowanie odpowiedniego preparatu do smarowania. Czym smarować okucia okienne? Tutaj możesz zastosować jeden z profesjonalnych smarów, które dostępne są na rynku i aukcjach internetowych. Ich skład jest zbliżony do wazeliny technicznej, jednak zaletą jest opakowanie. Najczęściej smar do okuć okiennych oferowany jest w tubkach zakończonych dozownikiem, który łatwo jest wsunąć w szczeliny wewnątrz ramy.

Jeśli nie dysponujesz smarem do okuć okiennych, nic straconego. Nie musisz specjalnie kupować takiego preparatu i możesz zastąpić go innym produktem o podobnych właściwościach. Smar do okuć okiennych w temperaturze pokojowej powinien być w stanie półpłynnym, dzięki czemu łatwo rozprowadza się i dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Ponadto nie musi być odporny na spore przeciążenia czy temperatury, ponieważ wewnątrz ramy okiennej takie warunki nie występują.

Smar do okuć okiennych – jak go stosować?

Wiesz już, czym smarować okucia okienne i masz odpowiedni preparat do smarowania. Pora zatem przejść do pracy. Zacznij od czyszczenia z zewnątrz wszystkich ruchomych części okna. Przy otwartym skrzydle poruszaj klamką i wówczas będziesz wiedział, które elementy są ruchome i odpowiadają za funkcjonalność skrzydła. Dzięki takiemu zabiegowi zapobiegniesz dostawaniu się do wewnątrz ramy okiennej kurzu i brudu.

Kolejnym krokiem będzie próba dostania się do wewnątrz ramy okiennej. W tym celu musisz zdemontować klamkę, a następnie wyjąć pozostałą zabudowę. W powstałym otworze będziesz widział część mechanizmu, który jest odpowiedzialny za zamykanie i otwieranie skrzydła okiennego. Teraz możesz przeprowadzić smarowanie okien, czyli wpuść olej do wewnątrz, kierując jego strumień na pionowe elementy mechanizmu. Następnie załóż klamkę i kilkukrotnie poruszaj mechanizmem, zamykając i otwierając okno. Wówczas smar rozprowadzi się, a Ty będziesz mógł zebrać jego nadmiar.

Dobre okna o długiej żywotności

Smarowanie okien i ich regularne czyszczenie pozwolą utrzymać na dłużej sprawność tych konstrukcji. Jednak niewiele Ci pomogą te zabiegi, jeśli wybierzesz do domu produkty o wątpliwej jakości. Jeśli jesteś na etapie wymiany okien lub zabiegi nie przyniosły spodziewanego efektu, odwiedź stronę oknakonieczny.pl. Znajdziesz tu między innymi wysokiej jakości okna do domów i biur. Wszystkie produkty wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, a mechanizmy są sprawne i nastawione na długotrwałą pracę. Jeśli smarowanie okien będziesz prowadził regularnie, przez wiele lat pocieszysz się funkcjonalnymi i estetycznymi konstrukcjami stolarki okiennej.

Skontaktuj się z nami

W razie pytań dotyczących produktów lub wyceny, jestesmy do Twojej dyspozycji
  Nasze salony

  Okna Konieczny Wrocław

  budynek Pixel House

  ul. Białowieska 3a

  54-234 Wrocław

  wroclaw@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 71 728 00 62

  Okna Konieczny Sieradz

  Aleja Pokoju 7a

  98-200 Sieradz

  sieradz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 43 822 17 59

  Okna Konieczny Łódź

  ul. Rzgowska 145

  93-303 Łódź

  lodz@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota nieczynne

  Tel: 42 683 10 85

  Okna Konieczny Zduńska Wola

  ul. Kilińskiego 1B

  98-220 Zduńska Wola

  zdunskawola@oknakonieczny.pl

  Godziny Otwarcia

  pon - pt 09:00–17:00

  sobota 09:00–13:00

  Tel: 533 980 490