Poradnik

Jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej na poddaszu?

22.11.2020

Zastosowanie ścianek kolankowych nie jest konieczne. Istnieją projekty domów, które opierają więźbę dachową na wieńcu stropu, znajdującego się na najwyższej kondygnacji budynku. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę aspekty funkcjonalne, to okazuje się, że ściana kolankowa może w znaczący sposób powiększyć dostępną przestrzeń użytkową. Jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej na poddaszu? To pytanie pada bardzo często. Jest to związane z dążeniem inwestorów do przekształcania poddasza w pomieszczenia użytkowe.

Budowlane zastosowanie ściany kolankowej

Już na etapie projektowania domu trzeba zwrócić uwagę na element, jakim jest ścianka kolankowa. Jej zastosowanie budowlane polega na rozprowadzaniu obciążeń z dachu na strop oraz ściany niższych pięter. To właśnie na ściance kolankowej oparta jest konstrukcja więźby dachowej. Warto jednak pamiętać, że podtrzymuje ona nie tylko ciężar dachu, ale również wagę zalegającego na nim zimą śniegu. Jest ona zaprojektowana do zginania pod wpływem sił rozporu, ponieważ za sprawą działającego na nią ciężaru wygina się w kierunku zewnętrznym.

Jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej?

Jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę szukając odpowiedzi na to pytanie. Architekci określają wysokość ścianki kolankowej na podstawie parametrów takich jak kąt nachylenia dachu, typ konstrukcji dachowej oraz rozmiary nieruchomości. Jednak ostateczna odpowiedź na pytanie, jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej, zależy od preferencji inwestora. Może on zdecydować o podwyższeniu tego elementu, co pozwoli na zwiększenie powierzchni pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.

Wysokość ściany kolankowej zależy od pomysłu na zagospodarowanie poddasza

Wysokość ścianki kolankowej jest ściśle powiązana z funkcją, jaką pełnić będzie poddasze. Wysokość licząca około 100 centromerów pozwala na ustawienie pod skosem niewielkiej szafki lub łóżeczka dla dziecka. Ścianka kolankowa na wysokości około 150 cm pozwoli podnieść dach na tyle, aby umożliwić ustawienie pod ścianą wyższych mebli oraz korzystać z poddasza bez konieczności uważania na głowę przy skosach. Jeśli jednak chcemy, aby poddasze zyskało pełną funkcjonalność wysokość ścianki kolankowej powinna wynosić około 200 centymetrów. 

Trzeba zachować ostrożność

Prywatne preferencje inwestora powinny być skonsultowane z architektem. Podniesienie ścianki kolankowej wpływa na bryłę oraz proporcje nieruchomości. Podniesienie dachu może też podnieść koszty budowy i obniżyć bilans energetyczny domu. Dlatego zastanawiając się, jaka powinna być wysokość ścianki kolankowej, powinniśmy wziąć również pod uwagę konsekwencje wynikające z redukowania skosów na poddaszu.

Bądźmy w kontakcie

Jeśli masz pytania dotyczące naszego produktu, skorzystaj z formularza kontaktowego lub odwiedź najbliższy punkt sprzedaży.
Okna Konieczny Wrocław

budynek Pixel House

ul. Białowieska 3a

54-234 Wrocław

wroclaw@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–18:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 71 728 00 62

Okna Konieczny Sieradz

Aleja Pokoju 7a

98-200 Sieradz

sieradz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota 09:00–13:00

Tel: 43 822 17 59

Okna Konieczny Łódź

ul. Rzgowska 145

93-303 Łódź

lodz@oknakonieczny.pl

Godziny Otwarcia

pon - pt 09:00–17:00

sobota nieczynne

Tel: 42 683 10 85